Az FKI értékelése – 2026. október
Teljes átláthatóság: itt látható, melyik modell melyik al-mutatóra hány pontot adott a két körben, hogyan súlyozta őket a Szaki szakmai ellenőrzése, és mi lett a végleges érték. A számítás a mérési szabályzat 3.0 változatát követi.
Eredmény
- Terjedés
- 23,3%
- Ismeretlen gócok
- 89,4%
- Tőkepusztulás
- 99,1%
A pontozók
Fejlesztőnként egy modell pontoz, egymástól függetlenül, webes kereséssel. A szakmai ellenőrzés a pontozókat név nélkül, betűjellel látta.
| Modell | Változat | Betűjel | Megjegyzés |
|---|---|---|---|
| DeepSeek | DeepSeek-V3 | A | |
| Anthropic Claude Fable | claude-fable-5-1 | B | |
| Google Gemini | gemini-3.1-flash-lite (AI Studio, Google-kereséssel) | G | Pótlólag, 2026-10-07-én futott. A Gemini alkalmazás (Pro) Google-kereséssel és Deep Research módban is elutasította a feladatot, a fizetős Pro és Flash modell az AI Studio-ban nem volt elérhető; alapítói döntéssel a legkisebb, ingyenes Gemini 3.1 Flash Lite pontozott (AI Studio, Google-keresés és URL-olvasás, magas gondolkodási szint). Nem a fejlesztő legfejlettebb modellje. Az 1. kör 4 tételéből 1 volt a forrásban igazolható, 2 részben (hibás dátum vagy forrás), 1 nem; a jelzőit (g, G7) tétel nélkül, a számított értékekkel ellentétesen adta meg. |
| xAI Grok | Grok 4.7 | E | |
| Manus | nem ismert | F | A modellváltozat nem ismert (a felületen: Manus 2.0 Lite, majd Pro-előfizetés a futás közben). |
| Mistral | mistral-medium | D | Pótlólag, 2026-10-07-én futott a Mistral AI Studio-ban (mistral-medium-latest, webes keresés; az 1. kör magas gondolkodási szinttel, a 2. kör a 4096 tokenes kimeneti korlát miatt gondolkodás nélkül, új munkamenetben, az 1. köri kimenet megadásával). A Mistral webes csetje (Vibe) nem Mistral-, hanem GLM-modellt futtatott, ezért nem azzal készült. Az 1. kör 15 tételéből 2 volt a forrásban igazolható (duplikátum), 8 hivatkozás nem létezett. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | GPT-5.6 Sol | C | A szabályzat „ChatGPT Astra” néven említi az OpenAI-pontozót; a futás idején a GPT-5.6 Sol volt elérhető. |
Minden pont egy táblázatban
A második kör pontjai; a végleges érték a Szaki-súlyokkal vett medián, az utólagos szabályok és az emberi döntések után. Zárójelben: a pontozó súlya, ha nem 1.
| Al-mutató | DeepSeek | Anthropic Claude Fable | Google Gemini | xAI Grok | Manus | Mistral | OpenAI GPT-5.6 Sol | Végleges |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Terjedés | ||||||||
| E1 A fertőzés kiterjedése | 61,3 | 61 | 61 | 61,3 | 61,3 | 61 | 61,3 | 61,3 |
| T9 Behurcolási nyomás | 75 | 80(1,5) | 75(0,5) | 80 | 75 | 80 | 75 | 77,5 |
| T1 A kabóca elterjedtsége | 90 | 90 | 95 | 90 | 85 | 80(0,5) | 90 | 90 |
| T2 A kabóca sűrűsége | 25(0,5) | 35 | 50 | 45 | 35 | 75(0) | 35 | 40 |
| T3 A védekezés hiánya az árutermő területen | 25 | 30 | 40(0,5) | 30 | 25 | 75(0) | 25 | 25 |
| T5a A védekezés hiánya a felhagyott menedékekben | 50(0,5) | 70(1,5) | 80 | 80 | 50 | 80(0,5) | 65 | 70 |
| T5b A védekezés hiánya a házikerti szőlőkben | 50(0,5) | 70(1,5) | 80 | 80 | 50 | 80(0,5) | 65 | 70 |
| T4 A védekezés minőségi hiánya | 25 | 20 | 25 | 25 | 0(0,5) | 75(0) | 25 | 25 |
| T7 A védekezési tájékozottság hiánya | 50 | 50 | 25(0) | 45 | 50 | 75(0) | 40 | 50 |
| T10 A forráseltávolítás hiánya | 25 | 30(1,5) | 40(0,5) | 40 | 35 | 50(0) | 20 | 30 |
| T6 Szaporítóanyag-útvonal | 50(0,5) | 35 | 25 | 50 | 25 | 75(0) | 25 | 25 |
| T8 Időjárás | 75(0) | 50 | 50 | 50 | 50 | 75(0) | 50 | 50 |
| Ismeretlen gócok | ||||||||
| G1 Át nem vizsgált arány, árutermő | 86(0,5) | 75 | 85 | 85 | 85,2 | 75(0,5) | 80 | 85 |
| G5a Át nem vizsgált arány, kiskertek | 75 | 90 | 75 | 85 | 75 | 25(0) | 80 | 77,5 |
| G5b Át nem vizsgált arány, felhagyott ültetvények | 75(0,5) | 85 | 80 | 90 | 75 | 25(0) | 65 | 80 |
| G2 A szemle megbízhatatlansága | 50 | 40 | 50 | 50 | 50 | 75(0) | 45 | 50 |
| G4 A gépi előszűrés gyengesége | 75 | 55 | 40(0,5) | 65 | 65 | 75(0) | 60 | 65 |
| G3 A laborigazolás hiánya | 50(0,5) | 60 | 60(0,5) | 50 | 50(2) | 75(0) | 45 | 50 |
| G6 A bejelentés nehézsége | 25(0) | 45 | 25(0,5) | 40 | 50 | 75(0) | 50 | 45 |
| G8 A bejelentés ellenösztönzői | 50 | 55 | 50 | 65 | 55 | 75(0) | 45 | 52,5 |
| Tőkepusztulás | ||||||||
| V1 A gyógymód hiánya | 100 | 95(0,5) | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| V2 Az ellenálló fajták hiánya | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| V3 A gyógyulás hiánya | 50 | 55 | 75(0) | 50 | 50 | 75(0) | 50 | 50 |
| V4 Általános növényegészségügyi állapot | 100 | 100 | 75(0,5) | 100 | 100 | 75(0,5) | 100 | 100 |
| V5 A közösségi kezelés és a kutatás forrásainak hiánya | 50 | 50 | 75 | 60 | 75 | 50 | 55 | 55 |
A Szaki összegzése
A 2026. októberi FKI 59% (sáv: 55–64%); a Terjedés 23,3, az Ismeretlen gócok 89,4, a Tőkepusztulás 99,1. A legszilárdabb rész a számított E1 (61,3), amely a Nébih augusztus 19-i településlistájára és az azóta közzétett vármegyei zónakijelölésekre épül, valamint a Tőkepusztulás: gyógymód és igazoltan ellenálló fajta nincs, 2026 nyara pedig 1901 óta a legszárazabb volt. Szakmailag három tény határozza meg a hónapot: a fertőzött zónás települések köre augusztus 19. után is legalább 24 településsel bővült; a vármegyei felhívások szerint a kabóca 2026-ban a korábbi éveknél kevesebb imágót adott, de ezek a fogások nagyrészt kötelezően kezelt ültetvényekből, kezelés után származnak, ezért nem sűrűségadatok; a felhagyott ültetvényekre bevezetett hegybírói kivágási eljárás alaprendelete 2026. május 14-én hatályát vesztette, és a visszahozó törvény a tárgyidőszak végén még nem hatályos. A legnagyobb bizonytalanság az arány típusú al-mutatókban van, ahol a számláló nem nyilvános: a G1 csak szeptember 7-ig ismert, a G3, G5a, G5b, T3, T5a, T5b és T10 értéke becslés, ezért az Ismeretlen gócok tényező nagyrészt C osztályú becslésekre épül. A pontozók legfontosabb eltérései: a T2-nél a többség a kezelés utáni fogásokra építve csökkentett (az alapító emberi felülvizsgálatban 40-et állapított meg); a G3-nál a 2610-109 tétel 24–64 napját többen laborkésésként olvasták, holott az a mintavételtől a közhírré tételig tart; a T5a-nál a hegybírói eljárás hatályvesztését a pontozók eltérően súlyozták; a T8-nál két pontozó a szezonális sűrűségadatra vonatkozó szabályt nem alkalmazta. A Mistral pontjai 15 al-mutatónál 0 súlyt kaptak, mert az indoklásuk a listával vagy a saját skálaszintjükkel ellentétes volt; a Gemini pontozó a fejlesztő legkisebb, ingyenes modellje (Gemini 3.1 Flash Lite) volt.
Al-mutatónként
E1 — A fertőzés kiterjedése
A módszertanVégleges érték: 61,3 · medián: 61,3 · súlyozott medián: 61,3 · Bizonyíték: A osztály
A Szaki értékelése
A bizonyíték erős: a Nébih 2026. augusztus 19-i listájának 566 fertőzött zónás települése (2610-001) a KSH 2020-as településsoros szőlőterületével (2610-003) 50,8-at ad, az azóta közzétett vármegyei zónakijelölések 24 új településével (például 2610-004, 2610-006, 2610-010, 2610-011) 61,3-at. Az első körben a pontozók 40 és 95 között szórtak, mert a településsoros számítás még nem volt kész; a második körben mind a hét pontozó a számított értéket vette át. A végleges 61,3 az arány típusú szabály szerinti érték, de alsó becslés: a határozatgyűjtés nem teljes körű, és a cenzus a szőlőterületet a gazdaság székhelyéhez rendeli, nem a tábla fekvéséhez. A nevező a 2020-as cenzus 62 328 hektárja, miközben a KSH 2025-ös szőlőterülete 57,7 ezer hektár (2610-037). Pontosabb értékhez a Nébih frissített, zóna szerinti településlistája és táblaszintű (HEGYIR) szőlőterület kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 95 | 61,3 | A | 1 | A fertőzött zónás települések szőlőterülete 31 685 ha, az országos 62 328 ha; a későbbi határozatokkal 61,3%. |
| Anthropic Claude Fable | 40 | 61 | A | 1 | A számított értékek táblája szerint a 2026.08.19-i lista 566 fertőzött zónás települése a KSH-cenzus településsoros szőlőterületével 50,8-at ad, a 08-19 után közzétett hatósági zónakijelölések 24 új településével 61,3-at (alsó becslés); a pont ennek százszorosa. Változott a 2610-003 cenzusadat és a 2610-004–2610-026 határozatok miatt (első körben vármegyei becslés, 40). |
| Google Gemini | 85 | 61 | A | 1 | Az egyesített adatbázis alapján számított arány. |
| xAI Grok | 40 | 61,3 | A | 1 | A számított érték 61,3: a 2026.08.19-i 566 fertőzött zónás település 31 685 ha-ja és a későbbi határozatok +6 500 ha-ja a 62 328 ha-s cenzushoz képest. |
| Manus | 55 | 61,3 | A · adathiány | 1 | A számított érték 38 185/62 328 ha alapján 61,3; az első körhöz képest a 2610-001, 2610-003 és a szeptemberi zónakijelölések módosítják a pontot. |
| Mistral | 75 | 61 | A | 1 | E1 új értéke 61,3 (2610-001, 2610-002, 2610-003). |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 50 | 61,3 | A · adathiány | 1 | A számított értékek táblája szerint a 2026.08.19-i lista és az azóta ellenőrzött zónakijelölések alapján az alsó becslés 61,3%. Az első körhöz képest a 2610-001 és a későbbi zónatételek miatt változott. |
T9 — Behurcolási nyomás
A módszertanVégleges érték: 77,5 · medián: 75 · súlyozott medián: 77,5 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
Az EPPO szerint Szerbiában kiterjedt, Horvátországban, Romániában és Szlovéniában korlátozott a fertőzés (2610-043); Szlovákiában 12 járás, a szőlőterület mintegy 75%-a karantén alatt áll, köztük a magyar határ menti déli járások (2610-047, 2610-048), Alsó-Ausztriában a Bruck an der Leitha-i járásban új góc van (2610-046), a szlovák Garamkövesd pufferzónája Komárom-Esztergomot is érinti (2610-108). A pontozók 75 és 80 között egyeztek; a különbség abból adódik, hogy a határ menti bővülést (Claude Fable, Grok, Mistral) a 75-ös szint fölé emelő tényezőnek tekintették-e. A Gemini „minden szomszédos országban igazolt” állítása nem egyezik a listával (Ukrajna nem szerepel a 2610-043-ban), ezért fél súlyt kapott. A végleges 77,5 a 75-ös szint („több szomszédos országban kiterjedt, határ menti fertőzés”) és a bővülés között áll, megalapozott; a 100-as szint élénk szaporítóanyag-forgalmára csak egy konferencia-vélemény utal (2610-093, C). Pontosabb értékhez a határ menti 50 km-es sáv országonkénti gócadatai, az ukrán és a román határvidék státusza, valamint a szaporítóanyag-behozatal ellenőrzési adatai kellenének.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 75 | 75 | B | 1 | Több szomszédos országban kiterjedt fertőzés, Szerbia widespread, Horvátország, Románia, Szlovénia restricted. |
| Anthropic Claude Fable | 80 | 80 | B | 1,5 | Szlovákiában a szőlőterület 75%-a karantén alatt áll a magyar határ menti járásokkal együtt, Ausztriában Burgenland és Stájerország után a határos Bruck an der Leitha járásban is igazolták, Szlovéniában a Muravidéken is nőtt a fertőzés, Horvátországban 14 megye érintett, Bulgáriában új; a szlovák Garamkövesd pufferzónája már Komárom-Esztergomot érinti. Több szomszédos országban kiterjedt, bővülő határ menti fertőzés (75), a bővülés miatt 80; a szaporítóanyag-forgalomról csak konferencia-vélemény van, ezért nem 100.A súly indoka: A 75-ös szint „határ menti” feltételét tételesen ellenőrzi: a szlovák déli járások karanténja (2610-047, 2610-048), a Bruck an der Leitha-i góc (2610-046) és a Garamkövesd pufferzónájának komárom-esztergomi átnyúlása (2610-108); a 100-as szint elvetését a szaporítóanyag-forgalomra vonatkozó gyenge bizonyítékkal (2610-093) indokolja. |
| Google Gemini | 75 | 75 | B | 0,5 | Minden szomszédos országban igazolt a jelenléte.A súly indoka: A „minden szomszédos országban igazolt” állítás ellentmond a hivatkozott 2610-043 tételnek (Ukrajna nem szerepel a listán); a 75-ös szint ettől függetlenül védhető. |
| xAI Grok | 75 | 80 | B | 1 | A 2610-047 és 2610-048 szerint Szlovákiában 12 járás, a szőlőterület mintegy 75%-a karantén alatt van, Szerbia widespread, Horvátország 14 megye, Alsó-Ausztriában új határközeli góc. |
| Manus | 50 | 75 | B · adathiány | 1 | A 2610-040–049 több szomszédos országban kiterjedt vagy növekvő fertőzést igazol; a határtól mért távolság és a forgalom volumene hiányzik. |
| Mistral | 75 | 80 | B | 1 | T9: szomszédos országokban kiterjedt fertőzés (2610-043, 2610-044). |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 60 | 75 | B · adathiány | 1 | Szlovákiában a szőlőterületek mintegy 75%-a karantén alatt áll, Szlovéniában és Horvátországban is kiterjedt, Magyarországhoz közeli térségek érintettek. Az első körhöz képest a 2610-042, 2610-044, 2610-047 és 2610-048 miatt 75-re emeltem. |
T1 — A kabóca elterjedtsége
A módszertanVégleges érték: 90 · medián: 90 · súlyozott medián: 90 · Bizonyíték: C osztály
A Szaki értékelése
A hatóságok szerint a kabóca gyakorlatilag valamennyi jelentős borvidéken jelen van (2610-056), és 2026-ban több vármegyei felhívás igazol lárva- és imágóészlelést (például 2610-052, 2610-054, 2610-057, 2610-074). Az al-mutató arány típusú, de a Nébih károsítómonitoring-térképéből (2610-051) a vármegyei észlelés nem nyerhető ki, ezért minden pont becslés. A pontozók 85 és 95 között egyeztek; a Mistral 80-as pontja nem egyezett az „országos” jelenlétet állító saját indoklásával, ezért fél súlyt kapott. A végleges 90 óvatos becslés, amelyet csak a vármegyei észlelési adat erősíthet meg vagy módosíthat. Pontosabb értékhez a károsítómonitoring vármegyénkénti, az utolsó két szezonra vonatkozó kivonata kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 90 | 90 | B | 1 | A kabóca gyakorlatilag minden borvidéken jelen van; 2025-ben 19 vármegyéből 17 érintett. |
| Anthropic Claude Fable | 90 | 90 | C · adathiány | 1 | A károsítómonitoring-térkép adatai statikusan nem nyerhetők ki; a 2026-os vármegyei felhívások Tolna, Békés, Vas, Somogy, Zala, Heves, Komárom-Esztergom, Veszprém és Pest vármegyében igazolják a lárva- és imágóészlelést, és a kabóca a hatóságok szerint gyakorlatilag minden jelentős borvidéken jelen van. A szőlőterület túlnyomó részét lefedő vármegyékben észlelt, de teljes körű vármegyei adat híján becsült pont. |
| Google Gemini | 90 | 95 | B | 1 | Gyakorlatilag minden borvidéken jelen van. |
| xAI Grok | 85 | 90 | B · adathiány | 1 | A 2610-056 szerint a kabóca gyakorlatilag valamennyi jelentős borvidéken megjelent, Békésben 2026-ban is észlelték; a térkép nem ad vármegyei területarányt. |
| Manus | 50 | 85 | C · adathiány | 1 | A 2610-051–057 alapján a kabóca gyakorlatilag valamennyi jelentős borvidéken jelen van, de a két szezon teljes vármegyei területaránya nem számítható; ez módosítja az első körös becslést. |
| Mistral | 80 | 80 | A | 0,5 | T1: kabóca 2026-ban országos (2610-051, 2610-052).A súly indoka: Az indoklás „országos” jelenlétet állít, a 80-as pont ezzel nem egyezik; A osztályt jelöl, holott a károsítómonitoring-térkép adata nem nyerhető ki (2610-051, B osztály), a pont becslés. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 90 | 90 | C · adathiány | 1 | A források szerint a vektor gyakorlatilag valamennyi jelentős borvidéken jelen van, de az utolsó két szezon vármegyei észleléseinek szőlőterülettel súlyozott országos aránya nem nyerhető ki. Ezért marad a 90 pontos óvatos becslés. |
T2 — A kabóca sűrűsége
A módszertanVégleges érték: 40 · medián: 35 · súlyozott medián: 35 · Bizonyíték: B osztály
Emberi döntés: Emberi felülvizsgálat (Mokos Péter, alapító, 2026-10-06): T2 = 40. A pontozók 50 → 35 csökkentése kezelés utáni fogásokon (2610-074, 2610-075, 2610-076, 2610-058) alapul, amit a szabályzat 3.2 kizár; a kezeletlen helyek (felhagyott ültetvény) küszöb környéki fogása és az ökológiai ültetvények küszöb feletti fogása az alacsony és a közepes szint közé esik. A hét pontozós újraszámolásban (2026-10-07) változatlanul alkalmazva: a nem nulla súlyú pontozók tartománya 25–50.
A Szaki értékelése
A 2026-os felhívások szerint a sárgalapok a korábbi éveknél kevesebb imágót fogtak, felhagyott és hagyományos ültetvényekben a 4 egyed/csapda/10 nap küszöb környékén, egyes ökológiai ültetvényekben növényenként 1–2 imágó volt (2610-074, 2610-075), a neszmélyi monitoring lényegesen kisebb egyedszámot mért (2610-076). Ezek a fogások nagyrészt kötelezően kezelt ültetvényekből, kezelés után származnak; a kezelés utáni fogás a védekezés hatását mutatja, nem a sűrűséget, ezért a szabály szerint a T2-ben nem használható. A súlyt kapó pontozók 25 és 50 között pontoztak, a többség éppen ezekre a tételekre építve csökkentett 35-re; a Mistral „magas sűrűség” állítását a lista nem támasztja alá, ezért 0 súlyt kapott. Az alapító emberi felülvizsgálatban 40-et állapított meg, mert a kezeletlen helyek küszöb körüli és az ökológiai ültetvények küszöb feletti fogása az alacsony és a közepes szint közé esik; ez a döntés a használható adatokkal összhangban van. A növényenkénti imágószám nem váltható át csapdafogásra, ezért pontosabb értékhez a kezeletlen megfigyelőhelyek és a kezelés előtti lárvafelmérések vármegyénkénti számadatai kellenének.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 50 | 25 | B | 0,5 | A küszöb környéki fogások, lényegesen alacsonyabb az előző évinél.A súly indoka: A 25-ös szint („a helyek túlnyomó részén alacsony”) nem illik a felhagyott és hagyományos ültetvények küszöb körüli fogásaihoz és az ökológiai ültetvények növényenkénti 1–2 imágójához (2610-075, 2610-074); a kezelt ültetvények július közepi, kezelés utáni fogása a védekezés hatékonyságát mutatja, nem a sűrűséget (05_vektor_amerikai_szolokaboca.md). |
| Anthropic Claude Fable | 45 | 35 | B · adathiány | 1 | A zalai és hevesi 2026/II. felhívások szerint a sárgalapok a korábbi éveknél kevesebb imágót fogtak, a hagyományos és felhagyott ültetvényekben a 4 egyed/csapda/10 nap küszöb környékén, a neszmélyi monitoring szerint a lárvák és imágók száma lényegesen alacsonyabb volt, csak egyes ökológiai ültetvényekben volt növényenként 1–2 imágó. A helyek többsége az alacsony–közepes határon van, ezért 45-ről 35-re csökkent a 2610-074, 2610-075 és 2610-076 tételek miatt. |
| Google Gemini | 60 | 50 | B | 1 | A 2026-os fogások a vármegyei felhívások szerint alacsonyabbak az előző évekénél. |
| xAI Grok | 50 | 45 | B · adathiány | 1 | A 2610-074 szerint Zalában a sárgalapok a korábbi éveknél kevesebb imágót fogtak, a 2610-058 szerint Balatonbogláron az egyedszám előzetesen alacsonyabb; országos eloszlás nincs. |
| Manus | 50 | 35 | B · adathiány | 1 | A 2610-074–076 a korábbi éveknél kevesebb imágót és jellemzően küszöb körüli vagy alacsony fogásokat jelez; teljes kontrollhelyi eloszlás hiányában ez köztes pont. |
| Mistral | 75 | 75 | A | 0 | T2: magas kabóca-sűrűség (2610-074, 2610-075).A súly indoka: A „magas kabóca-sűrűség” ellentétes a hivatkozott 2610-074, 2610-075 és 2610-076 tétellel (a korábbi éveknél kevesebb imágó, küszöb körüli vagy alacsonyabb fogás); a 75-ös szintet egyetlen listatétel sem támasztja alá. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 50 | 35 | B · adathiány | 1 | Zalában, az Egri–Mátrai és a Neszmélyi térségben a 2026-os megfigyelések többnyire alacsony vagy küszöb körüli, a korábbi éveknél kisebb populációt jeleznek, bár egyes ökológiai ültetvényekben magasabb értékek voltak. Az első körhöz képest a 2610-058 és 2610-074–076 miatt 35-re csökkent. |
T3 — A védekezés hiánya az árutermő területen
A módszertanVégleges érték: 25 · medián: 30 · súlyozott medián: 25 · Bizonyíték: A osztály
A Szaki értékelése
A 8/2026. AÉM rendelet a kabócát védekezési kötelezettség alá vonta, a vármegyei felhívások minden termelőre kötelezőek (2610-089, 2610-061, 2610-052), az AKG- és ÖKO-területeken az ellenőrzés adminisztratív (2610-062), a zónákban évi 2–3 kezelést és nyilvántartást írnak elő (2610-015). Hiányzik viszont a lényeg: annak az árutermő területnek az aránya, ahol a kezelés ténylegesen elmaradt; a 3,6%-os rovarölőszer-részarány (2610-059) a kötelezettség előtti évekre vonatkozik. A pontozók többsége 25 és 30 között egyezett; a Gemini 40-es pontjához nem tartozott elmaradt kezelésre utaló tétel (fél súly), a Mistral 75-ös pontja („csak ajánlás”) a saját indoklásával is ellentétes volt (0 súly). A végleges 25 a skála „mindenhol kötelező, szúrópróbás ellenőrzéssel” szintje, vagyis a szabályozást írja le, nem a teljesítést; külföldi tapasztalat szerint a kötelező kezeléseket nem minden termelő végzi el teljesen (10_vedekezes.md). Pontosabb értékhez a permetezési támogatás igénylési adatai, az AKG/ÖKO-adatszolgáltatás és a hatósági ellenőrzésekben feltárt mulasztások aránya kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 25 | 25 | A | 1 | A védekezés mindenhol kötelező, adminisztratív és szúrópróbás ellenőrzéssel. |
| Anthropic Claude Fable | 30 | 30 | A · adathiány | 1 | A 8/2026. AÉM rendelet a kabócát védekezési kötelezettség alá vonta, a vármegyei felhívások minden termelőre kötelezőek, az ellenőrzés adminisztratív (EGN, AKG/ÖKO adatszolgáltatás) és a zónákban helyszíni, a mulasztást bírság és támogatásmegvonás fenyegeti (25). A kezeletlen árutermő hányadról nincs szám; a soproni beszámoló ellenőrzési hiányosságairól és a korábbi 3,6%-os rovarölőszer-részarányról szóló tétel miatt 30. |
| Google Gemini | 50 | 40 | A | 0,5 | A rendeleti módosítások a kötelező védekezést egységesítették.A súly indoka: A saját indoklás (a kötelező védekezés egységesítése, 2610-061) a 25-ös szintet írja le; a 40-es pontot alátámasztó, el nem végzett kezelésre utaló tételt nem nevez meg. |
| xAI Grok | 35 | 30 | B · adathiány | 1 | A 2610-061 mindenki számára rögzíti a kabóca elleni kötelezettséget, több vármegye az egész szőlőterületre ír elő kezelést; a kezeletlen árutermő arány nincs meg. |
| Manus | 35 | 25 | A · adathiány | 1 | A 2610-062 és 2610-089 országos kötelezettséget és adminisztratív ellenőrzést, a 2610-015 aktuális zónás végrehajtást igazol; ez javítja az első körös értéket, de a teljesítési arány hiányzik. |
| Mistral | 50 | 75 | A | 0 | T3: kötelező védekezés országos (2610-062, 2610-081).A súly indoka: A 75-ös szint („csak ajánlás, alacsony követés”) ellentmond a saját indoklásnak („kötelező védekezés országos”) és a 2610-061, 2610-062, 2610-089 tételnek; a skálát félreérti. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 25 | 25 | A · adathiány | 1 | A kabóca elleni védekezés országosan kötelező, a körülhatárolt területeken 2–3 kezelés és dokumentáció is előírt, egyes támogatott területeken adminisztratív ellenőrzéssel. A ténylegesen kezeletlen árutermő terület aránya nem ismert, ezért a 25-ös skálaszint marad. |
T5a — A védekezés hiánya a felhagyott menedékekben
A módszertanVégleges érték: 70 · medián: 70 · súlyozott medián: 70 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A tárgyidőszak döntő ténye, hogy a felhagyott ültetvényekre bevezetett hegybírói felszólítás–bírság–közérdekű kivágás eljárás alaprendelete (296/2025. Korm. rendelet) 2026. május 14-én hatályát vesztette (2610-072, 2610-073), a visszahozó törvényjavaslat pedig a tárgyidőszak végén még nem hatályos (2610-064, 2610-117). A kormányhivatalok továbbra is felszólíthatnak, bírságolhatnak és vállalkozóval felszámoltathatnak (2610-067, 2610-068, 2610-021), de végrehajtott felszámolásról országos szám nincs. A pontozók 50 és 80 között szórtak: a magasabb pontot adók (Grok, Gemini, Mistral) a kiesett jogi eszközt, az alacsonyabbat adók (DeepSeek, Manus) a zónabeli kényszerintézkedéseket súlyozták; a DeepSeek a somlói kivágást (2610-090) is ide számította, holott az igazoltan fertőzött tőkékről szól, és a T10-be tartozik. A végleges 70 (az alapító által jóváhagyott súlyozott medián) a „zónákban rendszeres kényszerintézkedés” és a „szórványos felszámolás és bírság” szint közé esik, és a bizonyítékokkal összhangban van. Pontosabb értékhez a felhagyott szőlőterület országos nagysága, valamint a felszólítások, bírságok és végrehajtott felszámolások száma és területe kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 75 | 50 | B | 0,5 | A zónákban rendszeres kényszerintézkedés, máshol nem; Somlón volt jelentős felszámolás.A súly indoka: A somlói felszámolás (2610-090) igazoltan fertőzött tőkék megsemmisítése, ez a T10-be tartozik, és A a T10-ben is felhasználja (egy tény, két hely); a tárgyidőszak döntő tételét, a hegybírói eljárás 2026. május 14-i hatályvesztését (2610-072, 2610-073) nem értékeli. |
| Anthropic Claude Fable | 65 | 70 | B · adathiány | 1,5 | A felhagyott ültetvényekre bevezetett hegybírói felszólítás–bírság–közérdekű kivágás eljárás alapja, a 296/2025. Korm. rendelet 2026. május 14-én hatályát vesztette, és a visszahozó törvényjavaslat a tárgyidőszak végén még nem hatályos; a kormányhivatalok a növényvédelmi törvény alapján szólíthatnak fel és bírságolhatnak, végrehajtott felszámolásról országos szám nincs, a termelők szerint a gondozatlan szomszéd tipikus. A szezon közepén kiesett jogi eszköz miatt 65-ről 70-re nőtt a 2610-072 és 2610-073 tétel alapján.A súly indoka: Egyedül értékeli teljesen a menedékek elleni eszköz állapotát: a 296/2025. rendelet hatályvesztése, a visszahozó javaslat még nem hatályos (2610-072, 2610-073, 2610-117), a kormányhivatali bírság megmarad, végrehajtott felszámolásról nincs szám (2610-067). |
| Google Gemini | 80 | 80 | C | 1 | A felhagyott területek kezelése továbbra is nehézkes. |
| xAI Grok | 75 | 80 | B · adathiány | 1 | A 2610-072 szerint a hegybírói kivágási rendelet 2026. május 14-én hatályát vesztette, a visszahozó javaslat még nem hatályos, a menedékek kezelési aránya nincs. |
| Manus | 50 | 50 | B · adathiány | 1 | A zónákban a műveletlen ültetvény kötelezettségszegés, és van felszámolási-bírságolási eljárás, de a menedékek kezelt vagy felszámolt területi aránya ismeretlen. |
| Mistral | 75 | 80 | A | 0,5 | T5: menedékek felszámolása kötelező (2610-068, 2610-072).A súly indoka: A „menedékek felszámolása kötelező” állítást a 2610-072 tételre is alapozza, amely szerint az alaprendelet 2026. május 14-én hatályát vesztette; A osztályt jelöl arányszám nélkül; a 80-as pont iránya ennek ellenére védhető. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 65 | 65 | C · adathiány | 1 | Van felszólítás, bírság, kötelező művelés és egyes térségekben felszámolási gyakorlat, de a menedékterületek országos nagysága és kezelt aránya továbbra sem ismert. A bizonyítékok a szórványos és a rendszeres zónabeli intézkedés közé helyezik a helyzetet. |
T5b — A védekezés hiánya a házikerti szőlőkben
A módszertanVégleges érték: 70 · medián: 70 · súlyozott medián: 70 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A pontozók a 2.1-es szabályzat szerint egyetlen T5-öt pontoztak, ezért a házikerti szőlőkre külön pont nem született; a 70 az átmeneti szabály szerint került ide. A házikertre vonatkozó bizonyítékok: a kabóca elleni védekezés mindenkire kötelező (2610-061; a vármegyei felhívások a házikerti szőlőt is megnevezik, 10_vedekezes.md), a Nébih lakossági aloldalt működtet, és a linkelt szerlistán a legkisebb kiszerelés is szerepel (2610-032, 2610-114). Ugyanakkor a hegyközségi információs és ellenőrzési rendszer csak a nyilvántartott tagokra terjed ki (2610-101), az „egyéb szőlő” művelési kötelezettsége még csak törvényjavaslat (2610-117, 2610-118), és házikerti ellenőrzésről, bírságról vagy kezelési arányról nincs adat. A kötelezettség országos kiterjedése és a tájékoztatás a skála alacsonyabb szintjeinek feltétele, az ellenőrzés hiánya a magasabbaké; ezért a 70-et a házikertekre szakmailag vitathatónak tartom. Eldöntené egy önálló T5b-pontozás a következő futásban, valamint bármilyen házikerti adat: lakossági felmérés a kezelés megtörténtéről, illetve a kormányhivatali házikerti ellenőrzések és bírságok száma.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 75 | 50 | B | 0,5 | A zónákban rendszeres kényszerintézkedés, máshol nem; Somlón volt jelentős felszámolás.A súly indoka: A somlói felszámolás (2610-090) igazoltan fertőzött tőkék megsemmisítése, ez a T10-be tartozik, és A a T10-ben is felhasználja (egy tény, két hely); a tárgyidőszak döntő tételét, a hegybírói eljárás 2026. május 14-i hatályvesztését (2610-072, 2610-073) nem értékeli. |
| Anthropic Claude Fable | 65 | 70 | B · adathiány | 1,5 | A felhagyott ültetvényekre bevezetett hegybírói felszólítás–bírság–közérdekű kivágás eljárás alapja, a 296/2025. Korm. rendelet 2026. május 14-én hatályát vesztette, és a visszahozó törvényjavaslat a tárgyidőszak végén még nem hatályos; a kormányhivatalok a növényvédelmi törvény alapján szólíthatnak fel és bírságolhatnak, végrehajtott felszámolásról országos szám nincs, a termelők szerint a gondozatlan szomszéd tipikus. A szezon közepén kiesett jogi eszköz miatt 65-ről 70-re nőtt a 2610-072 és 2610-073 tétel alapján.A súly indoka: Egyedül értékeli teljesen a menedékek elleni eszköz állapotát: a 296/2025. rendelet hatályvesztése, a visszahozó javaslat még nem hatályos (2610-072, 2610-073, 2610-117), a kormányhivatali bírság megmarad, végrehajtott felszámolásról nincs szám (2610-067). |
| Google Gemini | 80 | 80 | C | 1 | A felhagyott területek kezelése továbbra is nehézkes. |
| xAI Grok | 75 | 80 | B · adathiány | 1 | A 2610-072 szerint a hegybírói kivágási rendelet 2026. május 14-én hatályát vesztette, a visszahozó javaslat még nem hatályos, a menedékek kezelési aránya nincs. |
| Manus | 50 | 50 | B · adathiány | 1 | A zónákban a műveletlen ültetvény kötelezettségszegés, és van felszámolási-bírságolási eljárás, de a menedékek kezelt vagy felszámolt területi aránya ismeretlen. |
| Mistral | 75 | 80 | A | 0,5 | T5: menedékek felszámolása kötelező (2610-068, 2610-072).A súly indoka: A „menedékek felszámolása kötelező” állítást a 2610-072 tételre is alapozza, amely szerint az alaprendelet 2026. május 14-én hatályát vesztette; A osztályt jelöl arányszám nélkül; a 80-as pont iránya ennek ellenére védhető. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 65 | 65 | C · adathiány | 1 | Van felszólítás, bírság, kötelező művelés és egyes térségekben felszámolási gyakorlat, de a menedékterületek országos nagysága és kezelt aránya továbbra sem ismert. A bizonyítékok a szórványos és a rendszeres zónabeli intézkedés közé helyezik a helyzetet. |
T4 — A védekezés minőségi hiánya
A módszertanVégleges érték: 25 · medián: 25 · súlyozott medián: 25 · Bizonyíték: A osztály
A Szaki értékelése
Vármegyénként, lárvastádiumhoz kötött, dátumozott felhívások jelentek meg (2610-074–2610-082), 54–55 készítmény engedélyezett, ebből 12–14 ökológiai termesztésben is (2610-079, 2610-083), a Nébih online felülete vármegyénként mutatja a fejlődési stádiumot és az optimális időpontot (2610-085). Az ökológiai szerek lárvagyérítő hatékonysága 47–77% (2610-077), kettő csak szükséghelyzeti engedélyű (2610-083), a térségi összehangolás pedig a vármegyei kezelési ablakokra korlátozódik. A pontozók 20 és 25 között egyeztek; a Manus 0-s pontja teljes ökológiai hatásmód-választékot és térségi összehangolást feltételezne (fél súly), a Mistral 75-ös pontja („nincs időzítési útmutatás”) ellentétes a listával (0 súly). A végleges 25 pontosan a skála „előrejelzés és megfelelő szerválaszték van, az összehangolás részleges” szintje, jól megalapozott. Pontosabb képhez a hegyközségi vagy térségi összehangolt kezelések kiterjedéséről és az ökológiai ültetvények fogásairól kellene adat.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 25 | 25 | A | 1 | Előrejelzés és megfelelő szerválaszték van, az összehangolás részleges. |
| Anthropic Claude Fable | 20 | 20 | A | 1 | Vármegyénként lárvastádiumhoz kötött, dátumozott felhívások jelentek meg, 54–55 engedélyezett készítmény, ebből 12–14 ökológiai (szükséghelyzeti piretrin és azadirachtin is), a Nébih online felülete és szakértői mobilalkalmazás támogatja az időzítést, szüret utánra három további szert engedélyeztek. A térségi összehangolás vármegyei ablakokra és egyes borvidéki programokra korlátozódik, ezért 0 helyett 20. |
| Google Gemini | 50 | 25 | A | 1 | Az engedélyezett szerek körének bővülése javította a lehetőségeket. |
| xAI Grok | 30 | 25 | A | 1 | A 2610-083 szerint 54 készítmény, ebből 14 ökológiai, és vármegyei lárvastádium-felhívások vannak; a térségi összehangolás részleges. |
| Manus | 50 | 0 | A | 0,5 | A 2610-074, 2610-077–083 lárva- és imágóstádiumhoz időzített vármegyei előrejelzést, hagyományos és ökológiai szerválasztékot, valamint összehangolt kezelést igazol; ez az első körös pontot 0-ra módosítja.A súly indoka: A 0-s szinthez az ökológiai termesztésben is elégséges hatásmód kellene, de az ökológiai szerek lárvagyérítő hatékonysága 47–77% (2610-077), egyes ökológiai ültetvényekben növényenként 1–2 imágó volt (2610-074, 2610-075), két ökológiai szer csak szükséghelyzeti engedélyű (2610-083); az irány védhető. |
| Mistral | 50 | 75 | A | 0 | T4: előrejelzés és szerválaszték (2610-077, 2610-078).A súly indoka: A 75-ös szint („nincs időzítési útmutatás, vagy kulcsszerek engedélye lejárt”) ellentmond a saját indoklásnak és a 2610-079, 2610-083, 2610-081 tételnek (vármegyei, lárvastádiumhoz kötött felhívások, 54–55 engedélyezett készítmény). |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 25 | 25 | A | 1 | Vármegyei, fejlődési stádiumhoz kötött előrejelzés működik, sok hagyományos és ökológiai készítmény érhető el, és térségi összehangolásra is van példa. Az összehangolás országos teljessége nem igazolt, ezért a 25-ös szint illeszkedik. |
T7 — A védekezési tájékozottság hiánya
A módszertanVégleges érték: 50 · medián: 50 · súlyozott medián: 50 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A felhívások nyilvánosak; a Nébih online felülete, interaktív térképe és lakossági aloldala (2610-085, 2610-031, 2610-032), a hegybírói hálózat és a 2025-ös DM-levelek (2610-108) a szervezett termelőket célzottan elérik. A HNT szerint viszont a hegyközségi információs rendszer csak a nyilvántartott tagokra terjed ki, miközben sok nyilvántartáson kívüli hobbiszőlő van (2610-101); a nem tag hobbikertészek a hegyközségi riasztást sem kapják meg (10_vedekezes.md). A súlyt kapó pontozók 40 és 50 között egyeztek; a Gemini 25-ös pontja az „applikációk elterjedésére” épült, de a 2610-055 szerinti alkalmazás szakemberek adatrögzítésére szolgál, a Mistral 75-ös pontja pedig felderítési tényekre (szemlecsoportok) épült, ezért mindkettő 0 súlyt kapott. A végleges 50 szó szerint a skála leírása („a felhívás nyilvános, de főleg a szervezett termelőkhöz jut el”), megalapozott, bár becslés. Pontosabb értékhez a hegyközségi értesítések címzettjeinek száma és a nyilvántartáson kívüli szőlőtartók becsült száma kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 50 | 50 | A | 1 | A felhívás nyilvános, de főleg a szervezett termelőkhöz jut el; a kiskertek kimaradnak. |
| Anthropic Claude Fable | 45 | 50 | B · adathiány | 1 | A felhívások nyilvánosak, a Nébih online felülete, interaktív térképe és lakossági aloldala, a hegybírói hálózat és a DM-levelek a szervezett termelőket célzottan elérik, de a HNT szerint a hegyközségi információs rendszer csak a nyilvántartott tagokra terjed ki, miközben sok nyilvántartáson kívüli hobbiszőlő van. Ez a 'felhívás nyilvános, főleg a szervezett termelőkhöz jut el' szintnek felel meg, ezért 45-ről 50-re nőtt a 2610-101 tétel miatt. |
| Google Gemini | 40 | 25 | A | 0 | A digitális tájékoztató felületek és applikációk elterjedése.A súly indoka: A 25-ös szint (kb. 70% célzott elérés) az „applikációk elterjedésére” épül, de a 2610-055 szerinti alkalmazás csak jóváhagyott szakemberek adatrögzítésére szolgál, nem a termelők értesítésére; a 2610-101 tételt (a rendszer csak a nyilvántartott tagokat éri el) figyelmen kívül hagyja. |
| xAI Grok | 50 | 45 | B · adathiány | 1 | A 2610-085 és 2610-032 központi felületet és hobbiszőlős aloldalt igazol, a 2025-ös DM 1500 önkormányzatnak és 2000 borásznak ment; a kiskerti elérés aránya nincs. |
| Manus | 25 | 50 | B · adathiány | 1 | A 2610-085 és 2610-111–114 több célzott csatornát igazol, de a 2610-101 szerint a hegyközségi rendszer csak a nyilvántartott tagokra terjed ki; ez 50-re módosítja a pontot. |
| Mistral | 50 | 75 | A | 0 | T7: szemlecsoportok országosak (2610-099, 2610-104).A súly indoka: A 75-ös pontot a szemlecsoportokra (2610-099, 2610-104) alapozza, amelyek a felderítés (G1, G2) tényei, nem a védekezési tájékoztatás elérését mérik; a 25%-os elérést egyetlen tétel sem támasztja alá. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 40 | 40 | C · adathiány | 1 | A szervezett termelőket több csatornán, vármegyei időzítéssel érik el, és külön lakossági felület is működik, de a HNT rendszere a nyilvántartott tagokra korlátozódik. Pontos elérési arány hiányában marad a 40 pontos becslés. |
T10 — A forráseltávolítás hiánya
A módszertanVégleges érték: 30 · medián: 35 · súlyozott medián: 30 · Bizonyíték: C osztály
A Szaki értékelése
A kivágás kötelező: az uniós rendelet és a vármegyei határozatok a tünetes tőkék gyökeres megsemmisítését rendelik el (2610-092, 2610-017, 2610-086), Somlón az elrendelt több mint 15 000 tőke kivágása megtörtént (2610-090), 2024-ben 47 377, 2025-ben mintegy 300 ezer tőkét számoltak fel (2610-116). Ugyanakkor a hegybírói végrehajtást szabályozó 296/2025. rendelet 2026. május 14-én hatályát vesztette (2610-072, 2610-073), a 60 napos várakozás elhagyását célzó javaslat (2610-087, 2610-117) a határidőn túli nem teljesítés létére utal, és egy termelő a kivágott tőkék gyökérről való újrahajtását említi (2610-063, C). A súlyt kapó pontozók 20 és 40 között pontoztak: a GPT-5.6 Sol és a DeepSeek a végrehajtott kivágásokat, a Claude Fable és a Grok a kiesett végrehajtási szabályt súlyozta jobban; a Mistral 50-es pontja a teljes kivágás 20%-os küszöbére épült, amely nem ez a mérőszám (0 súly). A végleges 30 becslés, mert az arány típusú képlethez szükséges elrendelt és határidőre végrehajtott tőkeszám nem nyilvános. A kivágási kötelezettség él (2610-089, 2610-092), ezért a „kötelező kivágás megszűnik” szabály nem alkalmazandó; pontosabb értékhez a kormányhivatalok végrehajtási statisztikája (elrendelt, határidőre és határidőn túl kivágott tőkék) kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 25 | 25 | A | 1 | A hatóság a fertőzött területen minden tünetes tőke kivágását elrendeli; a végrehajtást ellenőrzik. |
| Anthropic Claude Fable | 25 | 30 | B · adathiány | 1,5 | 2024-ben 47 377, 2025-ben mintegy 300 ezer igazolt fertőzött tőkét számoltak fel, Somlón az elrendelt 15 000 tőke kivágása megtörtént, és a 2026-os határozatok a tünetes tőkék gyökeres megsemmisítését rendelik el; ugyanakkor a hegybírói végrehajtást szabályozó 296/2025. rendelet 2026. május 14-én hatályát vesztette, a soproni beszámoló elmaradt szemléket említ, és a módosítás (60 napos várakozás elhagyása, 4 km-es szabály) a határidőn túli nem teljesítés létét jelzi. Elrendelt/végrehajtott arány nincs, a szezon közben kiesett végrehajtási szabály miatt 25-ről 30-ra nőtt a 2610-072 és 2610-073 tétel alapján.A súly indoka: Teljesebben értelmezi a végrehajtás állapotát: a végrehajtott kivágások (2610-090, 2610-116) mellett figyelembe veszi a hegybírói végrehajtási szabály hatályvesztését (2610-072, 2610-073) és a határidőn túli nem teljesítésre utaló törvényjavaslatot (2610-087, 2610-117). |
| Google Gemini | 50 | 40 | A | 0,5 | A kormányrendeletek szigorították a kötelező kivágást.A súly indoka: A „kormányrendeletek szigorították a kötelező kivágást” állítás ellentmond a 2610-072, 2610-073 tételnek és a lista kivágási sorának (a 296/2025. Korm. rendelet 2026. május 14-én hatályát vesztette); arányszám nélkül A osztályt jelöl. |
| xAI Grok | 40 | 40 | C · adathiány | 1 | A kivágás kötelező, 2025-ben mintegy 300 ezer tőke felszámolása vált szükségessé, a határidőre el nem távolított arány továbbra sincs. |
| Manus | 75 | 35 | C · adathiány | 1 | A 2610-090 több mint 15 000 tőke és nyolc ültetvény tényleges megsemmisítését, a 2610-017 és 2610-086 aktuális kötelező kivágást igazol; ez az első körös pontot csökkenti, országos végrehajtási arány azonban nincs. |
| Mistral | 25 | 50 | A | 0 | T10: kivágási küszöb 20% (2610-088, 2610-089).A súly indoka: Az 50-es pontot a teljes kivágás 20%-os küszöbére (2610-088, 2610-089) alapozza, amely nem a határidőre el nem távolított igazolt tőkék aránya; arány típusú al-mutatónál a mérőszámot félreérti, és adathiány ellenére A osztályt jelöl. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 30 | 20 | C · adathiány | 1 | A kivágás kötelező, Somlón több mint 15 000 tő és 8 ültetvény előírt megsemmisítése megtörtént, 2024–2025-ben országosan nagyszámú tőkét számoltak fel. Az első körhöz képest a 2610-090 és 2610-116 miatt 20-ra csökkent, de a 2026-os határidős teljesítési arány hiányzik. |
T6 — Szaporítóanyag-útvonal
A módszertanVégleges érték: 25 · medián: 35 · súlyozott medián: 25 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A szabályozás szigorú: a tanúsított, címkés szaporítóanyag a norma, fertőzött területről szaporító- és ültetési anyag nem szállítható el, fertőzött táblából két tünetmentes vegetációs időszakig nem szedhető, faiskola fertőzött területen csak négy feltétellel működhet (2610-094, 2610-095). Az ellenőrzés tényleges lefedettségéről, a meleg vizes kezelés elterjedtségéről és a házi szaporításról, cseréről nincs tétel; egy nemzetközi konferencián a szaporítóanyag ellenőrizetlen mozgását nevezték a legnagyobb kockázatnak (2610-093, C). A súlyt kapó pontozók 25 és 50 között szórtak: a 25-öt adók (GPT-5.6 Sol, Manus, Gemini) a szabályozást, az 50-et adók (DeepSeek, Grok) a szúrópróbás ellenőrzést és az ismeretlen házi forgalmat olvasták a skálára; a Mistral 75-ös pontját („jelentős ellenőrizetlen forgalom”) a lista nem igazolja (0 súly). A végleges 25 a súlyozott medián (a sima medián 35); a 25-ös és az 50-es szint közti döntés azon múlik, hogy az ellenőrzés rendszeres vagy szúrópróbás, erre pedig a listán nincs adat, ezért a végleges értéket vitathatónak tartom. Eldöntené a Nébih szaporítóanyag-ellenőrzési adata (vizsgált tételek, mintázott faiskolák, FD-pozitív szaporítóanyag), valamint a házi és az online forgalom bármilyen felmérése.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 50 | 50 | B | 0,5 | Tanúsítás kötelező, de az ellenőrzés szúrópróbás; a házi szaporítás elterjedt.A súly indoka: „A házi szaporítás elterjedt” állítás nem szerepel a listán; a szúrópróbás ellenőrzés a 2610-093-ban javaslat, nem a hazai gyakorlat leírása. Az 50-es szint iránya védhető. |
| Anthropic Claude Fable | 35 | 35 | B · adathiány | 1 | Tanúsított, címkés szaporítóanyag kötelező, fertőzött területről szaporító- és ültetési anyag nem szállítható el, szőlőiskola fertőzött területen csak négy feltétellel működhet (25); a GFD-konferencia szerint a legnagyobb kockázat a szaporítóanyag ellenőrizetlen mozgása, és csak szúrópróbás mintavételt javasoltak, a meleg vizes kezelés nem általános, a házi szaporításról nincs adat, ezért 35. |
| Google Gemini | 50 | 25 | B | 1 | Szigorú szaporítóanyag-szabályok. |
| xAI Grok | 50 | 50 | B | 1 | Fertőzött területről tilos a szaporítóanyag forgalmazása, a tanúsítás él, az ellenőrzés szúrópróbás; a házi szaporítás aránya nincs. |
| Manus | 25 | 25 | B · adathiány | 1 | Fertőzött területről tilos az anyag elszállítása, és a faiskolára dokumentált védekezési és vizsgálati feltételek vonatkoznak; az ellenőrzések tényleges lefedettsége és a házi forgalom nem ismert. |
| Mistral | 50 | 75 | A | 0 | T6: szaporítóanyag ellenőrzés (2610-092, 2610-094).A súly indoka: A 75-ös szintet („jelentős ellenőrizetlen forgalom”) egyetlen listatétel sem igazolja; a hivatkozott tételek (2610-094, 2610-095) szigorú forgalmi korlátozást írnak le, a 2610-096 időjárási tétel, a 2610-092 nem szaporítóanyag-szabály. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 25 | 25 | B | 1 | Az ellenőrzött, címkézett szaporítóanyag és a növényútlevél a norma, fertőzött területről szigorú forgalmi és szedési korlátozások vannak. Ez a kötelező tanúsítás és rendszeres ellenőrzés 25-ös szintjének felel meg. |
T8 — Időjárás
A módszertanVégleges érték: 50 · medián: 50 · súlyozott medián: 50 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A 2025/26-os tél 1,3 °C-kal az 1991–2020-as normál felett volt (2610-096, 2610-098), a 2026-os tavasz 1,0 °C-kal melegebb és száraz (2610-097), ami a kabóca áttelelésének és korai fejlődésének kedvezett volna. A szabály szerint azonban a T8 csak a szezon első hatósági sűrűségadatáig él előrejelzésként; mivel 2026-ra van sűrűségmegfigyelés (2610-074, 2610-075, 2610-076), a pont 50, mert az időjárás hatása már a T2-ben jelenik meg. Öt pontozó ezt alkalmazta; a DeepSeek és a Mistral a szabály mellőzésével 75-öt adott (a Mistral a megjegyzésében maga is rögzítette a szabályt), ezért 0 súlyt kaptak. A végleges 50 a szabályból következik, megalapozott. Ha egy későbbi futás a T2-t a szezonra nem pontozhatónak ítélné, a T8 kérdése újra megnyílik.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 75 | 75 | A | 0 | Enyhe tél (1,3 °C-kal az átlag felett) és meleg tavasz (1,0 °C-kal).A súly indoka: A T8 szabálya szerint, ha a szezonra már van hatósági sűrűségadat (2610-074, 2610-075, 2610-076), a pont 50; a 75-ös pont a skálaszabályt figyelmen kívül hagyja. |
| Anthropic Claude Fable | 50 | 50 | A | 1 | A 2025/26-os tél 1,3 °C-kal, a 2026-os tavasz 1,0 °C-kal volt a normál felett és száraz, ami a kabócának kedvező lett volna; mivel a szezonra már vannak hatósági sűrűségmegfigyelések (T2), a szabály szerint a T8 pontja 50. |
| Google Gemini | 50 | 50 | A | 1 | A szezonális adatok már rendelkezésre állnak. |
| xAI Grok | 50 | 50 | B | 1 | A 2610-074 szezonális sűrűségmegfigyelést rögzít, ezért a szabály szerint a pont 50, noha a 2025/2026-os tél az átlagnál enyhébb volt. |
| Manus | 50 | 50 | B | 1 | A 2026-os szezonból közvetlen kabócasűrűségi megfigyelés áll rendelkezésre, ezért a szabály szerint a kedvező enyhe, száraz tél és tavasz ellenére a T8 pontja 50. |
| Mistral | 75 | 75 | A | 0 | T8: 2025/26-os tél enyhe (2610-096, 2610-098).A súly indoka: A megjegyzésében maga is rögzíti, hogy a T2-adat megvan, és a pont 50 lenne, mégis 75-öt ad; a skálaszabály tudatos mellőzése. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 50 | 50 | B | 1 | A 2026-os szezonból már rendelkezésre áll tényleges kabócasűrűségi megfigyelés. A módszertan szerint ilyenkor a T8 kötelezően 50, mert az időjárási hatás már a T2-ben jelenik meg. |
G1 — Át nem vizsgált arány, árutermő
A módszertanVégleges érték: 85 · medián: 85 · súlyozott medián: 85 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A HNT szemlecsoportjai 2026. szeptember 7-ig 8526 hektárt vizsgáltak át (2610-099), ami a KSH 2025-ös, 57,7 ezer hektáros szőlőterületének (2610-037) kb. 15%-a; ebből adódik a 100 × (1 − 8526 / 57 700) ≈ 85. Hiányzik a szeptember 7. és 30. közötti szemlemunka, a szeptember 18-án hét vármegyében indult drónos felmérés hektárszáma (2610-107) és a hatósági szemlék területe, átfedésmentesen. A pontozók 75 és 86 között szórtak: a Claude Fable a hiányzó tételekkel kb. 25% átvizsgált területet becsült (75), a DeepSeek a 2025-ös drónhektárt (2610-108) is a 2026-os szezonhoz adta, ezért fél súlyt kapott. A végleges 85 a nyilvános számadatból számolt érték, a tünetszezon egészére azonban felső becslésnek tekintendő, mert a számláló a szezonnak csak egy részét fedi. Pontosabb értékhez a HNT 2026-os szemleprogramjának lezáráskori átvizsgált területe, valamint a Nébih 2026-os drónos és hatósági felderítésének hektárszáma kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 75 | 86 | A | 0,5 | 8526 ha szemle + 7296 ha drón, az árutermő terület 14,2%-a; a pont 85,8.A súly indoka: A 7296 ha-os drónos terület 2025-ös adat (2610-108), a 2026-os tünetszezonhoz nem adható hozzá; a közölt 14,2% és a 85,8-as pont a szöveg összegével nem egyezik. |
| Anthropic Claude Fable | 75 | 75 | B · adathiány | 1 | A szemlecsoportok szeptember 7-ig 8526 ha-t vizsgáltak át (az 55,6–57,7 ezer ha ~15%-a), a szeptember 18-tól hét vármegyében futó drónos felmérés hektárszáma nem ismert (2025-ben 7296–10 000 ha), a hatósági szemlék területe nem publikált (pl. Győr-Moson-Sopronban évi 25 kiemelt helyszíni ellenőrzés). Átfedéssel együtt kb. 25% átvizsgált terület becsülhető, ezért 75. |
| Google Gemini | 60 | 85 | A | 1 | A felmérés kiterjedése (8526 ha / 57700 ha). |
| xAI Grok | 80 | 85 | B · adathiány | 1 | A 2610-099 szerint szeptember 7-ig 8526 hektárt jártak be a szemlecsoportok, a drónos hektár nincs; ez az 55,6–62,3 ezer hektár nagyjából 14–15%-a. |
| Manus | 50 | 85,2 | B · adathiány | 1 | A 2610-099 szerinti 8526 ha és a 2610-037 szerinti 57 700 ha hányadosa alapján 100×(1−8526/57700)=85,2; az átfedésmentes országos felderítési összeg továbbra sem ismert. |
| Mistral | 60 | 75 | A | 0,5 | G1: drónos felmérés (2610-107, 2610-099).A súly indoka: Arány típusú al-mutatónál számítás nélkül ad 75-öt (25% átvizsgált), miközben a lista 8526 ha-t ad kb. 57,7 ezer ha-hoz (2610-099, 2610-037, kb. 15%); az A osztály nem indokolt. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 80 | 80 | C · adathiány | 1 | Szeptember 7-ig 8526 hektárt jártak be a szemlecsoportok a mintegy 57,7 ezer hektáros országos szőlőterülethez képest, majd a munka folytatódott és drónos felderítés indult. Az október 5-i átfedésmentes hektárösszeg hiányában marad a 80%-os becslés. |
G5a — Át nem vizsgált arány, kiskertek
A módszertanVégleges érték: 77,5 · medián: 75 · súlyozott medián: 77,5 · Bizonyíték: C osztály
A Szaki értékelése
Házikerti hatósági szemlékről és a lakossági beküldések számáról nincs adat; a HNT szerint a hegyközségi rendszer csak a nyilvántartott tagokra terjed ki, és a tagok környezetében is sok nyilvántartáson kívüli hobbiszőlő van (2610-101). A Nébih lakossági aloldala és bejelentő lapja (2610-032, 2610-114), valamint az FD Finder (2610-106) csatornát ad, de vizsgálati vagy beküldési számot egyik sem közöl. A súlyt kapó pontozók 75 és 90 között egyeztek abban, hogy a kiskertek túlnyomó részét a tünetszezonban nem vizsgálták meg; a Mistral 25-ös pontja azt jelentené, hogy a kiskertek háromnegyedét átvizsgálták, ezért 0 súlyt kapott. A végleges 77,5 óvatos, C osztályú becslés; a szabály szerint adathiány miatt 100 nem adható. Pontosabb értékhez a kiskerti szőlők becsült száma és a megvizsgált kiskertek (hatósági szemle, lakossági fotóbeküldés) száma kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 75 | 75 | C · adathiány | 1 | A kiskertek többsége átvizsgálatlan; a hegyközségi rendszer csak a tagokra terjed ki. |
| Anthropic Claude Fable | 90 | 90 | C · adathiány | 1 | Házikerti szemlékről vagy lakossági beküldések számáról nincs adat; a HNT szerint a hobbiszőlők nagy része nyilvántartáson kívül esik, a Nébih lakossági aloldala és az FD Finder csak csatornát ad, számot nem. A kiskertek túlnyomó része a tünetszezonban nem lett megvizsgálva, óvatos becslés 90. |
| Google Gemini | 70 | 75 | C · adathiány | 1 | Nincs szisztematikus ellenőrzés. |
| xAI Grok | 85 | 85 | C · adathiány | 1 | A 2610-101 szerint a hegyközségi rendszer csak a nyilvántartott tagokra terjed ki, a hobbiszőlők lefedettsége nincs mérve. |
| Manus | 50 | 75 | C · adathiány | 1 | A 2610-101 szerint a szervezett rendszer csak nyilvántartott tagokra terjed ki, miközben több nyilvántartáson kívüli hobbiszőlő is van; ez az első körös középbecslést 75-re módosítja. |
| Mistral | 80 | 25 | C · adathiány | 0 | G5a: nincsenek adatok házikerti szőlők átvizsgáltságáról (2610-032).A súly indoka: Adathiánynál a 25-ös pont azt jelentené, hogy a kiskertek háromnegyedét megvizsgálták; ez ellentétes a 2610-101 tétellel (a hobbiszőlők nagy része nyilvántartáson kívül), és nem óvatos becslés. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 80 | 80 | C · adathiány | 1 | Van lakossági tájékoztatás és közösségi előszűrés, de a hegyközségi rendszer nem fedi le a nyilvántartáson kívüli hobbiszőlőket, és nincs kiskertszámhoz viszonyított vizsgálati arány. Ezért marad a magas, 80 pontos becslés. |
G5b — Át nem vizsgált arány, felhagyott ültetvények
A módszertanVégleges érték: 80 · medián: 75 · súlyozott medián: 80 · Bizonyíték: C osztály
A Szaki értékelése
A felhagyott ültetvények nagyságáról és megvizsgált hányadáról nincs közölt adat; a győr-moson-sopron vármegyei ellenőrzési terv 25 kiemelt FD-ellenőrzése a felhagyott ültetvényeket külön nem említi (2610-100), a HNT a nem művelt területeket kockázatként kezeli, és tulajdonosaikat felszólítja (2610-103). A súlyt kapó pontozók 65 és 90 között szórtak; a különbség abból ered, hogy a felszólításokat és a hatósági jelenlétet mennyire tekintették átvizsgálásnak (a GPT-5.6 Sol 65-tel a legkedvezőbben); a DeepSeek indoklása a felszámolást mérte, nem az átvizsgálást (fél súly), a Mistral 25-ös pontja ellentétes a listával (0 súly). A felszólítás és a bírság a T5a-ba tartozik; a G5b-ben csak az számít, hogy a felhagyott területet tünetre megnézték vagy mintázták-e. A végleges 80 a súlyozott medián (a sima medián 75), óvatos, C osztályú becslés. Pontosabb értékhez a felhagyott szőlőterület becsült nagysága és a ténylegesen bejárt vagy mintázott felhagyott ültetvények száma kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 75 | 75 | B · adathiány | 0,5 | Szórványos felszámolás és bírság; a felhagyott területek aránya ismeretlen.A súly indoka: Az indoklás („szórványos felszámolás és bírság”) a T5 75-ös szintjének szövege, vagyis a felszámolás tényét méri; a G5b a megvizsgált felhagyott terület arányáról szól (egy tény, egy hely); a pont becslésként védhető. |
| Anthropic Claude Fable | 85 | 85 | C · adathiány | 1 | A HNT megkeresi a műveletlen ültetvények tulajdonosait, a hatósági ellenőrzési terv a felhagyott ültetvényeket külön nem említi, a felhagyott terület nagyságáról és a megvizsgált hányadról nincs közölt adat. Becslés: a felhagyott terület kis része lett átvizsgálva. |
| Google Gemini | 80 | 80 | B · adathiány | 1 | A felhagyott területek monitorozása részleges. |
| xAI Grok | 85 | 90 | C · adathiány | 1 | A 2610-100 a 25 hatósági ellenőrzésnél a felhagyott ültetvényt külön nem említi, a hegybírói kivágási rend lejárt, átvizsgálási arány nincs. |
| Manus | 50 | 75 | C · adathiány | 1 | A 2610-100 célzott FD-ellenőrzést közöl, de nem azonosít felhagyott területi lefedettséget, miközben 2610-063 és 2610-103 fennmaradó kockázatot jelez; ez 75-re módosítja a becslést. |
| Mistral | 85 | 25 | C · adathiány | 0 | G5b: nincsenek adatok felhagyott ültetvények átvizsgáltságáról (2610-100).A súly indoka: Adathiánynál a 25-ös pont azt jelentené, hogy a felhagyott terület háromnegyedét megvizsgálták; ez ellentétes a 2610-100 és 2610-103 tétellel, és nem óvatos becslés. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 65 | 65 | C · adathiány | 1 | Az elhagyott ültetvényeket kockázatként kezelik és vannak ellenőrzési, felszólítási intézkedések, de a felhagyott terület és a ténylegesen megvizsgált rész országos aránya nem ismert. Ezért marad a 65 pontos becslés. |
G2 — A szemle megbízhatatlansága
A módszertanVégleges érték: 50 · medián: 50 · súlyozott medián: 50 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A 6–8 fős szemlecsoportokat növényvédelmi felügyelő vagy növényorvos irányítja, tagjai hallgatók, hegybírók és termelők (2610-099, 2610-105); a felkészítést egyetlen oktatási prezentáció (2610-102), e-learning anyagok (2610-103) és mobilalkalmazás segíti, a 2026-os szemlék augusztusban, a tünetablakban indultak. Vizsgáról és írott, egységes szemleprotokollról nincs tétel. A súlyt kapó pontozók 40 és 50 között egyeztek; a 40–45-öt adók (Claude Fable, GPT-5.6 Sol) a tünetablakban végzett szemlét és az oktatóanyagokat az 50-es szintnél kissé kedvezőbbnek ítélték, a Mistral 75-ös pontja („többnyire képzetlen”) ellentétes a 2610-099 tétellel (0 súly). A végleges 50 pontosan a skála „képzett vezető, képzetlen tagok; részleges protokoll” szintje, megalapozott. Szakmai háttér: a tünet nem diagnózis, az 5415 fertőzésgyanús ültetvény (2610-099) nem igazolt fertőzés, a toleráns, alig tünetes fajtákon pedig a fertőzés a szemlében rejtve maradhat. Pontosabb értékhez az írott protokoll, a képzés óraszáma és a szemle által jelzett minták laborpozitivitása kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 50 | 50 | B | 1 | Képzett vezető, képzetlen tagok; részleges protokoll, vizsga nincs. |
| Anthropic Claude Fable | 40 | 40 | B | 1 | A 6–8 fős csoportokat növényvédelmi felügyelő vagy növényorvos irányítja, tagjai hallgatók, hegybírók és termelők, van videós/ppsx oktatóanyag, e-learning, mobilalkalmazás, és a 2026-os szemlék a tünetablakban zajlanak; vizsga és nyilvános írott szemleprotokoll nem igazolt, a gyanú nem jelent igazolt fertőzést. Ezért a 25 és az 50 szint közé, 40-re. |
| Google Gemini | 50 | 50 | B | 1 | A szemlecsoportok nagy létszámúak, de egységes protokolljuk korlátozott. |
| xAI Grok | 60 | 50 | B | 1 | A 2610-099 szerint a szemlét felügyelő vagy növényorvos irányítja, a 2610-102 csak egy prezentációt ad, vizsga és írott protokoll nincs. |
| Manus | 40 | 50 | B · adathiány | 1 | A 2610-099 szerint a csoportokat felügyelő vagy növényorvos irányítja, de 2610-102 szerint vizsga és írott szemleprotokoll nincs; ez a képzett vezető–részleges protokoll szintje, ezért 50. |
| Mistral | 50 | 75 | B | 0 | G2: képzett vezető, részleges protokoll (2610-101, 2610-104).A súly indoka: Az indoklás („képzett vezető, részleges protokoll”) az 50-es szint szövege, a 75-ös szint („többnyire képzetlen”) ellentétes a 2610-099 tétellel (a szemlét felügyelő vagy növényorvos irányítja). |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 45 | 45 | B · adathiány | 1 | A szemlecsoportokat növényvédelmi felügyelő vagy növényorvos irányítja, mobilalkalmazás és oktatási anyag támogatja a munkát, de vizsga és egységes írott protokoll nem igazolt. Ez a 50-es szintnél kissé kedvezőbb, ezért 45 marad. |
G4 — A gépi előszűrés gyengesége
A módszertanVégleges érték: 65 · medián: 65 · súlyozott medián: 65 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A Nébih 2026. szeptember 18-tól hét vármegyében végez MI-alapú drónos előszűrést, a jelzéseket a hatóság célzottan ellenőrzi (2610-107); 2026-os hektárszámot és találati arányt a közlés nem ad, 2025-ben 7296 hektárt repültek le (2610-108). A súlyt kapó pontozók 40 és 75 között szórtak, a többség 55–65-öt adott: igazolatlan rendszer, ismeretlen 2026-os kiterjedéssel. A Gemini 40-es pontja igazolt találati arányt feltételezne (fél súly), a Mistral „igazolt találati arány” állítása ellentétes a 2610-107 tétellel (0 súly). A végleges 65 a skála „igazolatlan, de nagy területen” (50) és „igazolatlan, a vizsgált terület 10%-a alatt” (75) szintje közé esik; mivel a 2026-os kiterjedés nem ismert, ez becslés. Pontosabb értékhez a 2026-os drónos terület és a drónjelzések független, laborral igazolt találati aránya kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 75 | 75 | B | 1 | Igazolatlan, a vizsgált terület 12%-án; nincs validált találati arány. |
| Anthropic Claude Fable | 55 | 55 | B | 1 | A Nébih MI-alapú drónos előszűrése 2026. szeptember 18-tól hét vármegyében fut, a jelzéseket a hatóság célzottan ellenőrzi; 2025-ben 7296–10 000 ha-t repültek le, igazolt találati arányt egyik forrás sem közöl. Igazolatlan, közepes kiterjedésű alkalmazás: 55. |
| Google Gemini | 40 | 40 | A | 0,5 | A drónos-MI felderítés 2026-ban kiterjedt.A súly indoka: A 40-es pont az 50-es szintnél („igazolatlan, de nagy területen”) jobb, ehhez igazolt találati arány kellene; a 2610-107 és 2610-108 sem validálást, sem 2026-os hektárt nem közöl, az A osztály nem indokolt. |
| xAI Grok | 65 | 65 | B · adathiány | 1 | A 2610-107 hét vármegyében drónos, MI-s előszűrést igazol emberi követéssel, találati arány és 2026-os hektár nélkül; a 2025-ös 7296 ha nem független validálás. |
| Manus | 50 | 65 | B · adathiány | 1 | A 2610-107 szerint hét vármegyében MI-alapú drónos előszűrés és emberi ellenőrzés fut, de találati arány és 2026-os hektáradat nincs; ez 65-re módosítja a nem validált rendszer becslését. |
| Mistral | 50 | 75 | B | 0 | G4: igazolt találati arány (2610-029, 2610-107).A súly indoka: „Igazolt találati arány” állítás ellentétes a 2610-107 tétellel (találati arányt nem közöl), és a 75-ös szint („igazolatlan”) a saját indoklásának is ellentmond. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 70 | 60 | C · adathiány | 1 | A 2025-ös drónprogram 7296 hektárt repült le, 2026-ban pedig hét vármegyében működik MI-alapú előszűrés célzott emberi ellenőrzéssel, de független találati arány és 2026-os hektáradat nincs. Az első körhöz képest a 2610-107 és 2610-108 miatt 60-ra csökkent. |
G3 — A laborigazolás hiánya
A módszertanVégleges érték: 50 · medián: 50 · súlyozott medián: 50 · Bizonyíték: C osztály
A Szaki értékelése
A mutató a gyanús tőkék közül azok arányát méri, amelyekből 30 napon belül nem lett PCR-eredmény, a mintázatlanokat is beleértve; erre 2026-ra nincs nyilvános adat. A 2610-109 szerint a zárlati határozatokban a mintavétel és a közhírré tétel között 24–64 nap telt el, ez azonban nem a laborátfutás, és ebből a 30 napos arány nem számolható; a Manus ezt kifejezetten rögzítette, ezért kapott kétszeres súlyt, a DeepSeek, a Claude Fable, a Gemini és a GPT-5.6 Sol laborkésésként értelmezte. Kapacitási háttér: szeptember 7-ig 5415 fertőzésgyanús ültetvényt jelöltek (2610-099), 2025-ben a teljes vizsgálati szám közel 4000 minta volt (2610-110), a HUN-REN pedig hetekig tartó laborvizsgálatról ír (2610-029). A végleges 50 középső becslés; a gyanús esetek és a kapacitás aránya a magasabb érték irányába mutat, de mivel a 2026-os mintaszám, a LAMP-előszűrés kiterjedése és az átfutási idő nem ismert, a végleges értéket vitathatónak tartom. Eldöntené a Nébih 2026-os mintaszáma, mintánként a mintavétel és az eredmény dátuma, valamint a mintázatlan gyanús tőkék száma.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 50 | 50 | A | 0,5 | A mintavétel és a határozat között 24-64 nap; a 30 napon belüli eredmény aránya alacsony.A súly indoka: A 2610-109 tétel a mintavétel és a közhírré tétel közötti időt közli, nem a PCR-eredményét; ebből „a 30 napon belüli eredmény aránya alacsony” következtetés nem vonható le, és arányszám nélkül A osztályt jelöl. |
| Anthropic Claude Fable | 50 | 60 | B · adathiány | 1 | A 2026-os szemlék 5415 gyanús ültetvényt jelöltek, miközben a 2025-ös laborkapacitás ~4000 minta volt, a HUN-REN a hetekig tartó laborvizsgálat helyett javasol LAMP-előszűrést, és a 2026-os határozatokban a mintavétel és a zónakijelölés között 24–64 nap telt el. A 30 napon belül PCR-eredmény nélkül maradó gyanús tőkék aránya nem számolható, de a 2610-099, 2610-109 és 2610-029 tételek miatt 50-ről 60-ra nőtt. |
| Google Gemini | 50 | 60 | A | 0,5 | A határozatokban rögzített mintavételi késések alapján.A súly indoka: A „mintavételi késések” a 2610-109 szerint a közhírré tételig eltelt idő, nem PCR-átfutás; arányszám nélkül A osztályt jelöl. |
| xAI Grok | 45 | 50 | C · adathiány | 1 | A 2610-109 szerint a mintavétel és a közzététel között 24–64 nap telt el, 2026-os 30 napon belüli PCR-arány nincs; a 2025-ös közel 4000 minta háttér. |
| Manus | 50 | 50 | C · adathiány | 2 | A 2610-109 csak a mintavétel és közhírré tétel közti 24–64 napot közli, nem PCR-eredményidőt; az országos 30 napon belüli arány továbbra sem számítható.A súly indoka: Egyedül értelmezi helyesen a döntő 2610-109 tételt: a 24–64 nap a közhírré tételig tart, nem PCR-átfutás, ezért közvetlenül nem használható a 30 napos arányhoz (11_labordiagnosztika.md); a többség laborkésésként olvasta. |
| Mistral | 35 | 75 | A | 0 | G3: 30 napos határidő (2610-110, 2610-010).A súly indoka: „30 napos határidő” a hivatkozott 2610-110 és 2610-010 tételben nem szerepel; a 75-ös pont listán nem szereplő tényre épül. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 35 | 45 | C · adathiány | 1 | A labor kapacitása nőtt és LAMP-előszűrés is van, de 2026-ban több ezer fertőzésgyanús ültetvény jelent meg, a mintavételtől a határozatok közzétételéig egyes ügyekben 24–64 nap telt el. Az első körhöz képest a 2610-099 és 2610-109 miatt 45-re emeltem; a 30 napon belüli országos PCR-arány továbbra sem ismert. |
G6 — A bejelentés nehézsége
A módszertanVégleges érték: 45 · medián: 45 · súlyozott medián: 45 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A hatósági bejelentési út egy letölthető bejelentő lap (pdf/word), e-mail vagy a kormányhivatal értesítése (2610-111, 2610-112, 2610-113, 2610-114); a gyanú önmagában elindítja a mintavételt, és lakossági bejelentés már gócot tárt fel (2610-036), de határidős visszajelzést a hatóság nem ígér. Az FD Finder beküldése a forrás szerint nem hatósági bejelentés (2610-106). A súlyt kapó pontozók többsége 40 és 50 között egyezett; a DeepSeek és a Gemini 25-öt adott (online űrlap visszajelzéssel), holott a visszajelzés hiányát a DeepSeek maga rögzítette, a Mistral 75-öt („csak személyesen vagy papíron”) a saját „online bejelentés” indoklásával szemben. A végleges 45 a skála „telefon vagy e-mail a hatóságnak, követés nélkül” (50) szintjéhez áll közel, a gyanúra induló mintavétel miatt kissé kedvezőbb; megalapozott. A súlyozáskor a korlát (al-mutatónként legfeljebb két 0 súly) miatt a Gemini 0 helyett 0,5-öt kapott, és emberi felülvizsgálatot kértem; 0 súllyal a súlyozott medián 47,5 lett volna, a különbség a skálaszinten belül marad. Pontosabb értékhez a bejelentések száma és a bejelentéstől a visszajelzésig eltelt idő kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 25 | 25 | A | 0 | Online bejelentő lap, e-mail, telefon; visszajelzés nincs garantálva.A súly indoka: A 25-ös szint feltétele a visszajelzés, de A maga írja, hogy „visszajelzés nincs garantálva”; a bejelentő lap letölthető pdf/word, nem online űrlap (2610-111, 09_bejelentes_es_teendok.md), ez az 50-es szint. |
| Anthropic Claude Fable | 45 | 45 | B | 1 | A hatósági út letölthető bejelentő lap e-mailben vagy telefonon, a gyanú mintavételt indít és lakossági bejelentés már gócot tárt fel, de határidős visszajelzés nincs ígérve (50); az FD Finder egy lépéses fotós beküldése nem hatósági bejelentés. Ezért 45. |
| Google Gemini | 40 | 25 | A | 0,5 | Elektronikus bejelentési felületek elérhetősége.A súly indoka: Az „elektronikus felületek” a listán letölthető bejelentő lapot és e-mail-címet jelentenek, visszajelzés nélkül (2610-111, 2610-113); a 25-ös szint feltétele nem teljesül. Korlát miatt 0 helyett 0,5. |
| xAI Grok | 40 | 40 | B | 1 | Van bejelentőlap és kormányhivatali út, a 2610-106 szerint az FD Finder nem hatósági bejelentés; 7 napon belüli visszajelzés nincs igazolva. |
| Manus | 50 | 50 | B · adathiány | 1 | A bejelentőlap, a Nébih és a vármegyei címzett elérhető, de visszajelzési határidő vagy ügykövetés nincs közölve; ezért marad az 50 pontos, követés nélküli bejelentési szint. |
| Mistral | 25 | 75 | A | 0 | G6: online bejelentés (2610-111, 2610-112).A súly indoka: A 75-ös szint („csak személyesen vagy papíron”) ellentmond a saját „online bejelentés” indoklásnak és a 2610-113 tételnek (e-mailes bejelentés). |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 50 | 50 | B | 1 | A gyanút bejelentőlappal, e-mailben vagy a kormányhivatal/Nébih felé lehet jelezni, de nincs igazolt egy-lépéses hatósági alkalmazás és hét napon belüli ügykövetés. Ez továbbra is az 50-es skálaszint. |
G8 — A bejelentés ellenösztönzői
A módszertanVégleges érték: 52,5 · medián: 55 · súlyozott medián: 52,5 · Bizonyíték: A osztály
A Szaki értékelése
A 8/2026. AÉM rendelet szerint a kártalanítás a zárlat alatt többször igényelhető, a teljes ültetvény kivágásának küszöbe 30%-ról 20%-ra csökkent, a hatósági kivágás utáni újratelepítés elsőbbséget kap (2610-089, 2610-120); egyes tőkékre részleges kártalanítás csak javaslatként, ötéves újratelepítési feltétellel merült fel (2610-066), a törvényjavaslat szerint pedig aki a feltételeket nem vállalja, nem kap kárpótlást (2610-117, 2610-118). Háttér: a szőlő felvásárlási ára 120–150 Ft/kg, a termelési költség alatt (2610-115, 2610-119), a fehérborok ára egy év alatt közel 27%-kal esett (2610-136). A súlyt kapó pontozók 45 és 65 között szórtak: a GPT-5.6 Sol a javuló kártalanítási szabályokat, a Grok a gyenge piacot és az egyes tőkékre hiányzó gyors kártalanítást súlyozta jobban; a Mistral 75-ös pontjához nem tartozott tétel (0 súly). A végleges 52,5 a skála „részleges kártalanítás vagy csak teljes kivágásnál; a bejelentés gazdaságilag semleges” szintjéhez áll közel, megalapozott. A kötelező háttérmutatók közül a kártalanítás és az ültetvényérték aránya, a kifizetési idő és a kivágási támogatásra jelentkezett terület nem ismert; ezek pontosítanák az értéket, és megmutatnák, kialakul-e a 20%-os küszöb kivárására ösztönző helyzet.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 50 | 50 | A | 1 | Részleges kártalanítás, a bejelentés gazdaságilag semleges; a felvásárlási ár alacsony. |
| Anthropic Claude Fable | 55 | 55 | A · adathiány | 1 | A kártalanítás a zárlat alatt többször igényelhető és a kivágott ültetvény újratelepítése elsőbbséget kap, de teljes ültetvény kivágása csak 20% fölött rendelhető el, egyes tőkére részleges kártalanítás csak javaslatként, ötéves újratelepítési feltétellel merült fel, és a törvényjavaslat szerint aki a feltételeket nem vállalja, semmit nem kap. Háttér: 120–150 Ft/kg felvásárlási ár a költségek alatt, a fehérbor ára ~27%-kal esett; a bejelentés gazdaságilag legfeljebb semleges, ezért 55. |
| Google Gemini | 75 | 50 | A | 1 | A kártalanítási szabályok könnyítése (többszöri igénylés). |
| xAI Grok | 65 | 65 | B | 1 | A 2610-120 ismételhető kártalanítást és 20%-os küszöböt rögzít, a 2610-115 szerint az ár 120–130 Ft/kg és nem fedezi a költséget; egyes tőkére gyors teljes kártalanítás nincs. |
| Manus | 50 | 55 | C · adathiány | 1 | A 2610-115 alacsony, költségnövekedést nem követő árat, a 2610-116 és 2610-120 javított kártalanítási és támogatási szabályokat közöl; tényleges kifizetési arány híján ez 55-ös becslés. |
| Mistral | 50 | 75 | A | 0 | G8: részleges kártalanítás (2610-060, 2610-088).A súly indoka: Az indoklás („részleges kártalanítás”) az 50-es szint szövege; a 75-ös szint („a bejelentés többe kerül, mint amennyit hoz”) mellett egyetlen tételt sem hoz, a 2610-089 és 2610-120 a kártalanítás bővítését igazolja. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 45 | 45 | A · adathiány | 1 | A 2026-os szabályok javították a kártalanítás ismételt igénybevételét, a védekezési támogatást és az újratelepítés feltételeit, miközben a szőlőpiaci árak gyengék. Az egyes tőkére jutó kártalanítás, az ültetvényértékhez viszonyított mérték és a kifizetési idő hiánya miatt marad 45. |
V1 — A gyógymód hiánya
A módszertanVégleges érték: 100 · medián: 100 · súlyozott medián: 100 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A Nébih, a HUN-REN és a szakmai közlések egybehangzóan rögzítik, hogy a fertőzött tőke nem gyógyítható, hatékony gyógyító kezelés nincs (2610-122, 2610-123, 2610-029, 2610-125); a HUN-REN ATK programjavaslata sem ígér gyógymódot (2610-138). A pontozók egyetértettek (100); csak a Claude Fable adott 95-öt az Arabidopsis-modellben azonosított rezisztenciagén-jelöltek (2610-124) miatt, ez a tétel azonban az ellenálló fajta kérdéséhez (V2) tartozik, ezért fél súlyt kapott. A végleges 100 a skála „nincs, kutatásban sem igazolt” szintje, jól megalapozott. Az érték csak akkor változhat, ha laboratóriumi, üvegházi vagy szántóföldi kísérletben igazolt gyógyító hatásról jelenik meg közlés.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 100 | 100 | B | 1 | Nincs engedélyezett gyógymód; a betegség gyógyíthatatlan. |
| Anthropic Claude Fable | 95 | 95 | B | 0,5 | A Nébih és a HUN-REN szerint gyógymód nincs, a beteg tőke nem gyógyítható; a 2026-os kutatás Arabidopsis-modellben azonosított ellenállási génjelölteket, ami még laborszint alatti, és az ATK programja sem ígér kezelést. Nincs igazolt kezelés, csak korai modelleredmény: 95.A súly indoka: A 2610-124 Arabidopsis-modellben azonosított rezisztenciagén-jelöltjei a V2-höz (ellenálló fajta) tartoznak, nem gyógymódkutatás; B a V2-ben is felhasználja (egy tény, két hely). Hatása a pontra kicsi. |
| Google Gemini | 100 | 100 | B | 1 | Nincs ismert gyógymód. |
| xAI Grok | 100 | 100 | B | 1 | A Nébih, a HUN-REN és a szakmai közlés szerint gyógymód nincs, a kutatás diagnosztikát és vektort céloz, igazolt gyógykezelést nem. |
| Manus | 100 | 100 | B | 1 | A 2610-107, 2610-122 és 2610-123 szerint nincs ismert vagy hatékony gyógyító kezelés; a kutatás még nem adott szántóföldön igazolt kuratív megoldást. |
| Mistral | 100 | 100 | B | 1 | V1: nincs engedélyezett kezelés (2610-029, 2610-122). |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 100 | 100 | B | 1 | A források következetesen rögzítik, hogy az FD-re nincs hatékony gyógyító kezelés, és a 2026-os kutatási programjavaslat sem igazolt kész gyógymódot. Ez a skála 100-as szintje. |
V2 — Az ellenálló fajták hiánya
A módszertanVégleges érték: 100 · medián: 100 · súlyozott medián: 100 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
Az EFSA és a hazai szakmai források szerint minden Vitis vinifera fajta fogékony az FD-re, teljesen rezisztens fajtát nem azonosítottak, és a nemesítési technikákat rezisztens fajta előállítására még nem alkalmazták (2610-129, 2610-128, 2610-127, 2610-125); az Arabidopsis-modellben talált génjelöltek szőlőben még nem validáltak (2610-124). A második körben mind a hét pontozó 100-at adott. A fajták fogékonysága és tünetkifejeződése eltér (a kevéssé fogékony „Tocai friulano” például a fitoplazmát a megjelenés helyén tartja, 2610-128), de a toleráns fajta nem ellenálló: tünetmentesen is fertőzött és fertőzési forrás lehet, ezért a mutatót nem javítja. A végleges 100 (igazoltan ellenálló fajtával beültetett terület: 0%) jól megalapozott.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 100 | 100 | B | 1 | Rezisztens fajták nem ismertek; az ellenálló fajtákkal beültetett terület aránya 0%. |
| Anthropic Claude Fable | 100 | 100 | B | 1 | Az EFSA és a hazai szakmai források szerint minden Vitis vinifera fajta fogékony, teljesen rezisztens fajtát nem azonosítottak, és rezisztens fajták előállítására a nemesítési technikákat még nem alkalmazták; ilyen fajtával beültetett terület aránya 0, a pont 100. |
| Google Gemini | 75 | 100 | B | 1 | Nincsenek rezisztens fajták. |
| xAI Grok | 100 | 100 | B | 1 | A 2610-124 és 2610-128 szerint szőlőben genetikai FD-rezisztenciát nem írtak le, teljesen ellenálló Vitis vinifera fajta nincs, üzemi ellenálló terület sem. |
| Manus | 50 | 100 | B | 1 | A 2610-124, 2610-125 és 2610-128 szerint teljesen FD-rezisztens szőlőfajtát nem azonosítottak, ezért a valóban rezisztens fajták területi aránya 0; ez 100-ra módosítja a pontot. |
| Mistral | 100 | 100 | B | 1 | V2: nincsenek ellenálló fajták (2610-124, 2610-125, 2610-129). |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 95 | 100 | B | 1 | A tudományos és szakmai források szerint igazoltan FD-rezisztens szőlőfajta nincs, ezért az ilyen fajtával beültetett igazolt terület aránya 0-nak vehető. Az első körhöz képest a 2610-124, 2610-125 és 2610-128 miatt 100-ra emeltem. |
V3 — A gyógyulás hiánya
A módszertanVégleges érték: 50 · medián: 50 · súlyozott medián: 50 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
A fajtafüggő spontán gyógyulás dokumentált: a fogékony Barberában 4–5 év alatt átlagosan 25–35%, a gyógyult tőkék legalább két egymást követő évben tünetmentesek és FDp-negatívak voltak (2610-131); a gyógyult tőkék termése kisebb (2610-130, C). Előidézhető, alkalmazható módszer nincs, és a hazai szabályozás a tünetes tőke eltávolítását írja elő, így a gyógyulás a gyakorlatban nem használható. A súlyt kapó pontozók 50 és 55 között egyeztek; a Gemini és a Mistral 75-öt adott („a fertőzésmentesség igazolása nélkül”), ami ellentétes a 2610-131 molekuláris eredményével, ezért 0 súlyt kaptak. A végleges 50 pontosan a skála „egyes fajtákban igazolt, a gyakorlatban nem alkalmazható” szintje, megalapozott. Szakmai megjegyzés: terepi követések szerint a felgyógyult tőkék egy részén a tünet visszatér (02_korokozo_biologia_genotipusok.md), ezért a felgyógyulás nem jelent tartós fertőzésmentességet.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 100 | 50 | B | 1 | Egyes fajtákban igazolt spontán gyógyulás, de a gyakorlatban nem alkalmazható. |
| Anthropic Claude Fable | 55 | 55 | B | 1 | Spontán, fajtafüggő gyógyulást dokumentáltak (Barbera 25–35% 4–5 év alatt), a gyógyult tőkék legalább két évig PCR-negatívak, de termésük kisebb; előidézhető módszer nincs, és a hazai szabályozás a tőke eltávolítását írja elő. Egyes fajtákban igazolt, gyakorlatban nem alkalmazható: 55. |
| Google Gemini | 100 | 75 | B | 0 | Spontán gyógyulás fajtafüggő, nem üzemi módszer.A súly indoka: Az indoklás („fajtafüggő, nem üzemi módszer”) az 50-es szint szövege, a 75-ös szint („a fertőzésmentesség igazolása nélkül”) ellentétes a 2610-131 tétellel. |
| xAI Grok | 85 | 50 | B | 1 | A 2610-131 Barberában 4–5 év alatt 25–35%-os, molekulárisan negatív gyógyulást idéz, de ez hazai gyakorlatban nem alkalmazott módszer. |
| Manus | 50 | 50 | B | 1 | Egyes fajtákban igazolt spontán gyógyulás és legalább két egymást követő FDp-negatív, tünetmentes év előfordul, de ez nem alkalmazható rutinszerű gyakorlati módszer. |
| Mistral | 75 | 75 | B | 0 | V3: spontán gyógyulás lehetséges, de nem igazolt (2610-130, 2610-131).A súly indoka: „Nem igazolt” állítás ellentétes a 2610-131 tétellel: a gyógyult tőkék legalább két egymást követő évben FDp-negatívak voltak; ez az 50-es szint (02_korokozo_biologia_genotipusok.md, a felgyógyulás meghatározása). |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 50 | 50 | B | 1 | Egyes fajtákban dokumentált spontán recovery és több éven át tünetmentes, FDp-negatív állapot ismert, de ez nem irányítható vagy üzemszerű kezelés. Ez megfelel az 50-es szintnek. |
V4 — Általános növényegészségügyi állapot
A módszertanVégleges érték: 100 · medián: 100 · súlyozott medián: 100 · Bizonyíték: A osztály
A Szaki értékelése
A HungaroMet szerint 2026 nyara 1901 óta a legszárazabb (74,1 mm, a sokéves átlag 36%-a) és a második legmelegebb volt (2610-133, 2610-132), szeptemberben az Alföld döntő részén a legmagasabb fokozatú mezőgazdasági aszály állt fenn, és április 1. óta a napok 85%-ában az ország legalább 30%-át legalább közepes aszály érintette (2610-134). Ehhez a Kunsági és a Hajós–Bajai borvidéken kiterjedt fagykár társult (2610-135). Öt pontozó 100-at adott; a Gemini és a Mistral 75-öt, bár indoklásuk a 100-as szint („rendkívüli, országos, tartós aszály”) tényeit írja le, ezért fél súlyt kaptak. A végleges 100 A osztályú meteorológiai adaton alapul, jól megalapozott. Az al-mutató szezonális, ezért az őszi csapadék függvényében a következő hónapokban változhat.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 75 | 100 | A | 1 | 2026 nyara 1901 óta a legszárazabb és második legmelegebb; országos tartós aszály. |
| Anthropic Claude Fable | 100 | 100 | A | 1 | A HungaroMet szerint 2026 nyara 1901 óta a legszárazabb (74,1 mm, az átlag 36%-a) és a második legmelegebb (+2,6 °C), szeptemberben is az Alföld döntő részén a legmagasabb fokozatú mezőgazdasági aszály állt fenn; a Kunsági borvidéken 15 ezer ha fagykár, máshol 15–30%-os aszályos terméscsökkenés. Rendkívüli, országos, tartós aszály: 100. |
| Google Gemini | 50 | 75 | A | 0,5 | Rendkívüli aszályhelyzet 2026-ban.A súly indoka: Maga „rendkívüli aszályhelyzetet” ír, ami a 100-as szint szövege, mégis 75-öt ad (2610-133, 2610-134); az irány védhető. |
| xAI Grok | 80 | 100 | A | 1 | A 2610-133 szerint 2026 nyara 1901 óta a legszárazabb és a második legmelegebb, az Alföldön a legmagasabb aszályfokozat állt fenn. |
| Manus | 82 | 100 | A | 1 | A 2610-132–134 szerint a 2026-os nyár 1901 óta a legszárazabb és a második legmelegebb volt, szeptemberben is kiterjedt súlyos aszállyal; ez 100-ra módosítja a pontot. |
| Mistral | 75 | 75 | A | 0,5 | V4: 2026 nyara 1901 óta a legszárazabb és második legmelegebb (2610-132, 2610-133).A súly indoka: A tételek (2610-133, 2610-134: 1901 óta legszárazabb nyár, szeptemberben is a legmagasabb aszályfokozat, április óta tartós) a 100-as szintet („rendkívüli, országos, tartós aszály”) írják le; a 75-ös szint túl alacsony, az irány védhető. |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 100 | 100 | A | 1 | 2026 nyara 1901 óta a legszárazabb és a második legmelegebb volt, majd szeptemberben is kiterjedt, legmagasabb fokozatú mezőgazdasági aszály állt fenn. Ez egyértelműen a rendkívüli, országos és tartós aszály 100-as szintje. |
V5 — A közösségi kezelés és a kutatás forrásainak hiánya
A módszertanVégleges érték: 55 · medián: 55 · súlyozott medián: 55 · Bizonyíték: B osztály
A Szaki értékelése
Elkülönített, többéves hazai FD-kutatási keretről nincs tétel: a HUN-REN és partnerei kutatási programja csak megfelelő finanszírozás esetén adhat 1–2 éven belül eredményt (2610-029, 2610-138), a HNT kivágási alapjának összege nem ismert (2610-091), a közösségi védekezést támogató uniós források a miniszteri biztos szerint „hamarosan” nyílnak meg (2610-101). Van újratelepítési elsőbbség várakozási idő nélkül (2610-089, 2610-120), és az (EU) 2026/471 rendelet lehetővé teszi a kivágás nemzeti támogatását (2610-070). A pontozók 50 és 75 között szórtak: az 50–60-at adók az eseti projekteket és a kísérleti közösségi elemeket, a 75-öt adók (Gemini, Manus) a célzott hazai keret hiányát súlyozták. A végleges 55 a skála „eseti pályázatok, egy-egy kutatási projekt” és „hazai forrás elvétve” szintje között, az előbbihez közel áll, és a bizonyítékokkal összhangban van. Pontosabb értékhez a ténylegesen odaítélt kutatási keret, a HNT-alap összege és felhasználása, valamint az uniós közösségi védekezési forrás megnyílása kellene.
A pontozók pontjai és indoklásai
| Pontozó | 1. kör | 2. kör | Osztály | Súly | Indoklás |
|---|---|---|---|---|---|
| DeepSeek | 50 | 50 | B | 1 | Eseti pályázatok, egy-egy kutatási projekt; közösségi kezelési program nincs. |
| Anthropic Claude Fable | 50 | 50 | B · adathiány | 1 | A HUN-REN/ATK kutatási program a tárgyidőszakban még javaslat, amelynek célzott finanszírozás a feltétele, elkülönített kutatási keret nem ismert; a közösségi kezeléshez van újratelepítési támogatás elsőbbséggel és a HNT kivágási alapja, az EU-s közösségi védekezési források a miniszteri biztos szerint csak 'hamarosan' nyílnak meg. Eseti projektek, kísérleti közösségi program: 50. |
| Google Gemini | 75 | 75 | B | 1 | Nincs célzott FD-alap. |
| xAI Grok | 60 | 60 | B | 1 | A 2610-138 és 2610-029 programjavaslat, célzott finanszírozás nélkül; újratelepítési könnyítés van, elkülönített többéves kutatási keret nincs. |
| Manus | 45 | 75 | C · adathiány | 1 | A 2610-029 és 2610-138 kutatási programjavaslatot, a 2610-101 csak várható EU-forrást jelez; elkülönített, hozzáférhető többéves hazai keret hiányában ez 75-re módosítja a pontot. |
| Mistral | 50 | 50 | B | 1 | V5: hazai kutatási források korlátozottak (2610-138). |
| OpenAI GPT-5.6 Sol | 55 | 55 | B · adathiány | 1 | Van többintézményes kutatási programjavaslat és közösségi védekezést célzó forrásígéret, de a kutatók továbbra is célzott finanszírozást kérnek, és elkülönített többéves hazai FD-keret nincs igazolva. Ezért marad az 50 és 75 közötti 55 pontos érték. |
Megjegyzések a futáshoz
- Az öt pontozó (Fable, GPT-5.6 Sol, Grok, DeepSeek, Manus) 2026-10-05 és 10-06 között, a Gemini és a Mistral 2026-10-07-én pontozott. A két pótlólagos pontozó második köre ugyanabból az egyesített, ellenőrzött bizonyítéklistából dolgozott; az első körükben talált új tételek közül egyik sem igazolódott úgy, hogy a listát bővíteni kellett volna.
- A Szaki szakmai ellenőrzése (a pontozók súlyozása) mind a hét pontozóra, betűjellel, név nélkül, egyszerre készült el újra.
- A T2 (kabócasűrűség) értékét az alapító emberi felülvizsgálatban 40-re állította (a döntés indoka az al-mutatónál olvasható).
- A számítás a mérési szabályzat 3.0 változata szerint készült; a pontozók a 2.1 szerinti 24 al-mutatót pontozták, a T5 értéke a T5a és a T5b helyére is beíródott (átmeneti szabály).
- Pontozói összetétel: hét pontozó vett részt. Öten 2026. október 5–6-án, a Gemini és a Mistral pótlólag, október 7-én pontozott ugyanabból az egyesített, ellenőrzött bizonyítéklistából. A Gemini pontozó a Gemini 3.1 Flash Lite volt, amely nem a fejlesztő legfejlettebb modellje (a Pro változat a feladatot elutasította); az első körében hozott 4 tételből 1 volt a forrásban igazolható. A Mistral (mistral-medium) második köre a kimeneti korlát miatt gondolkodási mód nélkül, egysoros indoklásokkal készült.
- Szaki-súlyok: a Mistral pontjai 15 al-mutatónál 0, 4-nél 0,5 súlyt kaptak, mert az indoklás jellemzően egy skálaszint szövegét idézte, a pont viszont egy másik szintet adott (például T3, T4, G2, G8, V3), vagy a listával ellentétes tényre épült (például T2, G4, G3). A Gemini pontjai 2 al-mutatónál 0, 7-nél 0,5 súlyt kaptak. A két pótlólagos pontozó bevonásával az FKI azonos szabályzat mellett 60%-ról 59%-ra változott, vagyis a végeredményt alig mozdította.
- A legnagyobb bizonytalanság forrása az, hogy több arány típusú al-mutató (T1, T3, T5a, T5b, T10, G3, G5a, G5b, részben G1) számlálója nem nyilvános, ezért a pont becslés. A legtöbbet a HNT 2026-os szemleprogramjának lezáráskori területe, a Nébih 2026-os drónos és hatósági felderítési hektárszáma, mintaszáma és átfutási ideje, valamint a kormányhivatalok kivágás-végrehajtási statisztikája javítana.
- Osztályjelölés: több pontozó számláló és nevező nélkül jelölt A osztályt arány típusú al-mutatónál (T10, G3, G1, T5). A szabály szerint adathiánynál C osztály és adathiány-jelzés a helyes; ezt a következő futás pontozói promptjában külön hangsúlyozni kell.
- Egy tény, egy hely: a somlói kivágás (2610-090) a T10-be, a rezisztenciagén-kutatás (2610-124) a V2-be tartozik. A bizonyítéklista besorolása több helyen ezt nem követte: a 2610-090 vad gazdanövények irtását is tartalmazza, ami nem menedék a T5 értelmében, a 2610-040 és a 2610-044 pedig horvátországi felhagyott szőlőkről szól, ezért a hazai T5-ben legfeljebb T9-háttér. A következő listában ezeket javítani kell.
- T2: a következő futás pontozói promptjában külön kell kérni a kezelt és a kezeletlen helyek fogásának szétválasztását; a kezelés utáni fogás a védekezés hatását mutatja, nem a kabóca sűrűségét.
- T5a és T5b: ebben a futásban a pontozók egyetlen T5-öt pontoztak (átmeneti szabály). A következő futásban a két al-mutatót külön kell pontozni; a házikerti szőlőkre (T5b) a jelenlegi bizonyítékok mást mutatnak, mint a felhagyott ültetvényekre.
- Szakmai alapelvek a szövegekben: a tünet és a gyanú nem diagnózis (az 5415 fertőzésgyanús ültetvény, a drónjelzés és a lakossági fotó sem igazolt fertőzés); a toleráns fajta nem ellenálló; a kezelés utáni fogás nem sűrűségadat.
- Összeférhetetlenségi jelzés: az FD Finder az index kiadójának eszköze. A lista szerint beküldése nem hatósági bejelentés, és beküldési számot nem közöl, ezért egyik al-mutató értékét sem javította.
- A tudásbázis fájljai 2026. október 4-iek, a bizonyítéklista október 5-i; érdemi ellentmondást nem találtam közöttük.
Szakértői becslés, nem hatósági adat. A nyers pontozói kimenetek, az ellenőrzött bizonyítéklista és a futás naplója kérésre elérhető.